Načítám Akce

« All Akce

  • akce již proběhla.

Výstava: Světlo je vosk

17.4.2014 @ 16.00 - 10.5.2014 @ 18.00

První výstava loňského roku, „Vyšívání jehlou a dlátem“,  poprvé odtajnila jeden ze skrytých zuberských zázraků – precizní velkoformátové dřevořezby Ládi Bělunka inspirované Alfonsem Muchou. Letošní první výstava pak odtajní další velké překvapení – veřejnosti dosud nepředstavené enkaustiky Jarky Juříčkové, ale také, a to vůbec poprvé v historii Zubří se interiér Petrohradu ocitne ve hře světel a zvuků v prostoru. O tento malý zázrak se postará videomappingová plastika Miroslava Hory.

Taky jste se v úvodu tohoto článku setkali s tak trochu záhadnými  a neznámými pojmy, pod kterými si neumíte nic moc reálného představit? O vysvětlení jsem požádala samotné autory.

Jaroslava Juříčková představuje svou část expozice následovně: „Všechny vystavované obrazy jsou malovány horkým voskem. Jedná se o speciální výtvarnou techniku Enkaustik ( z řeckého slova vypálím), při které se používá  horký pigmentovaný včelí vosk. Pomocí žehličky se nanáší na hladké povrchy. V mém případě na malířské plátno a vytváří kouzelné efekty. Ty pak pomocí speciálního pera dokresluji. Námětem mých obrazu je příroda, člověk, můj vlastní prožitek, portréty lidí.“ Kromě těchto obrazů výstava nabídne i poklady z keramické pece. „Keramika mě nadchla už na střední škole. Vrátila jsem se k ní, až po roce 2000 ve své práci na ZŠ Zubří. Nejzábavnější je, že z „bláta“ mohou vzniknout úžasné předměty. Mám ráda proměnu hlíny, tvarování a dekorování hotového výrobku a pocit očekávání při otevírání keramické pece.“

Naproti tomuto tradičnímu a krásnému materiálu stojí umění vytvořené technologií nové doby. Grafik, zabývající se laserovými technologiemi a interaktivními audiovizuálními projekty ve veřejném prostoru, Miroslav Hora, píše o své prezentaci na výstavě: „V rámci výstavy „A světlo je vosk“ představím svou poslední videomappingovou plastiku Osvícení. Technika video mappingu překračuje tradiční plochý formát videoprojekce. Pracuje s obrazem promítaným na fyzický objekt v prostoru a pomocí práce se světlem tak oživuje objekt i jeho okolí. Hra světlem mění perspektivu, stínování, vkládá do prostoru nehmotné objekty a spolu s hudbou a zvukovými efekty splývá v prostorovou iluzi, čímž vytváří nový druh vjemu rigidní hmoty v prostoru.“

Čím více se o připravované výstavě dovídám, tím více ve mně roste touha to konečně vidět. A jak jste na tom Vy? Stačí vlastně jediné. Ve správný čas se vypravit na Petrohrad. Vstupné je dobrovolné.

Slavnostní vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 17. 4. 2014 od 16:00 hodin v Muzeu Zubří (Petrohrad).

Dále pak bude výstava otevřena každý den kromě pondělí, vždy od 14 do 17 hodin, a to až do 10. května 2014.

Světlo jako vosk

Podrobnosti

Zahájení:
17.4.2014 @ 16.00
Ukončení:
10.5.2014 @ 18.00

Pořadatel

Město Zubří – Kultura
Telefon:
571 659 447
Email:
kultura@mesto-zubri.cz
Webová stránka:
www.mesto-zubri.cz/kultura

Místo konání

Muzeum Zubří – Petrohrad
Zubří, Zlínský kraj 75654 Česká republika + Google Mapa