Referendum pro realizaci projektu Multifunkční areál Zubří – vnitřní bazén, wellness, bufet s dětským koutkem a kuželnou, venkovní nerezové bazény, Lékařský dům a Komunitní dům pro seniory

41

Vážení spoluobčané,

již více než dva roky připravujeme realizaci ambiciózního projektu Multifunkční areál Zubří. Tento projekt řeší prostory stávajícího koupaliště až po kuželnu. Součástí projektu je nový vnitřní bazén, venkovní koupaliště, lékařský dům a dům pro seniory. V současné době je vypracována projektová dokumentace a jsou vydána pravomocná stavební povolení na všechny objekty. U vnitřního bazénu a koupaliště bylo zahájeno výběrové řízení na dodavatele stavby.

Od března loňského roku probíhala petiční akce požadující návrat k projektu opravy koupaliště zpracovaného kanceláří Projekce Lochman s. r. o. z roku 2012. Touto petici se zabývalo zastupitelstvo města na svém zasedání v prosinci loňského roku a v této věci nebylo přijato žádné usnesení. Následně jsem byl vyzván sedmi zastupiteli opozice ke svolání mimořádného zastupitelstva ve věci vyhlášení referenda. Při jednání se zástupci politických stran a volebních uskupení k této otázce jsem byl vyzván panem Janků, abychom se budˇdomluvili na vyhlášení referenda, nebo z nás (zastupitelů současné koalice) udělá na tomto mimořádném zastupitelstvu „idioty“. Tak tuto příležitost dostal a referendum vyhlášeno nebylo. Občané, kteří se zasedání zúčastnili, si udělali obrázek o průběhu jednání sami.

Vzhledem k tomu, že vnímáme aktivity, zejména členů strany Svobodných se silnou podporou opozičních stran (ODS, SNK-ED a KDU-ČSL), rozhodli jsme se v Radě města (26.04.2017) předložit květnovému zasedání zastupitelstva návrh na uskutečnění místního referenda a požádali Vás, občany města, o odpověď na otázku:

„Jste pro, aby město Zubří realizovalo projekt Multifunkční areál Zubří – vnitřní bazén pro školy a veřejnost s provozem wellness a provoz bufetu s dětským koutkem a kuželnou, venkovní nerezové bazény se zázemím, a výstavbou Lékařského domu a Komunitního domu pro seniory, dle příslušných pravomocných stavebních povolení?“

Pokud tento návrh na vyhlášení referenda zastupitelstvo schválí, pak se referendum uskuteční v druhé polovině měsíce června.

K tomuto kroku přistupujeme z důvodu, že nechceme čekat, kdy se opozici podaří sesbírat potřebný počet podpisů pro vyhlášení referenda. Chceme znát váš názor, chceme do konce měsíce června podepsat smlouvu s vybraným dodavatelem stavby. Zároveň chceme předejít dalším možným finančním ztrátám a sankcím. Samotná projektová dokumentace a veškerá povolení stály již nemalé finanční prostředky.

Koaliční zastupitelé jsou toho názoru, že realizace celého projektu Multifunkčního areálu významným způsobem přispěje k rozvoji našeho města a přispěje k tomu, aby se nám v Zubří lépe žilo.

Lubomír Vaculín
starosta

 

Prezentace k multifunkčnímu areálu 13.04.2017 – autor Milan Palacký

Mimoradne_zasedani_13_4_2017  – autor Janku Vlastislav

 

1etapa

1etapa-zákres

2etapa

3+4etapa

3+4etapa

3+4etapa-zákres

 

 

Sdílet.

About Author

41 komentářů

 1. <>

  Pardon, ale nechápu komunikaci vedení města – nejprve se rozhodne zcela nevzít na vědomí a ignorovat názor nemalého množství obyvatel Zubří, které má volební právo a poté chce velice rychle ten názor znát?
  Nejprve dojde k blokaci referenda na mimořádném zastupitelstvu a poté se vedení snaží referendum vyhlásit dříve, než se to zcela evidentně podaří pomocí petice opozici?

  Podle mého názoru vedení města vytváří chaos při komunikaci se svými občany… Připomíná mi to trošku tonoucího, který pomyslně kope v politickém koupališti…

  Můžete prosím komentovat svůj postup?
  Děkuji,
  Zubřan – Marek Novák

 2. Jiřina Drdová dne

  Jsem určitě pro výstavbu multifunkčního areálu. Využití je celoroční a proč dojíždět za relaxací, když by se to nabízelo doma? Relax najdou sportovci a pracující, škola, zkrátka všichni občané, kteří budou mít zájem (a že jich bude). Je to pro lidi a to je dobře 🙂

 3. Monika P. dne

  Taky jsem všemi desíti pro MA s vnitřním bazénem… Nevidím nic přínosného v druhém návrhu, který počítal jen s opravou venkovního koupaliště…jelikož na venkovní koupaliště můžete chodit jen zhruba 2 měsíce a to jen, když je dobré počasí. Jinak zbytek roku leží ladem a je prakticky k ničemu. Zato vnitřní bazén se využije celý rok a mohou tam chodit ty děti ze škol a školek jak píšete. Další věc jež jsem se dočetla od navrhovatelů venkovního koupaliště, že by si přáli, aby Zubří bylo stále v plusu s penězi a nynější zastupitelstvo, aby uchovalo Zuberskou kasu také v plusu jako tomu bylo v předchozích letech, nevím kolik tam bylo ale myslím, že 10 milionu nebo tak nějak. Je to další blbost s kterou nesouhlasím, nebot lepší je peníze proinvestovat ve prospěch obyvatel než, aby nehybně ležely na účtu, hold kdo neinvestuje prakticky do ničeho ve prospěch lidí, může potom hledět na přebytky peněz na účtech!! S multifunkčním areálem s vnitřním bazénem, plně souhlasím…máte mou plnou podporu!!

 4. Navrátil Filip dne

  Multifunkční areál Zubří – vnitřní bazén pro školy a veřejnost s provozem wellness a provoz bufetu s dětským koutkem a kuželnou, venkovní nerezové bazény se zázemím, Zásadně NE

  Bude to černá díra na peníze, provozně si to na sebe nevydělá a bude se to muset nemalou částkou dotovat.

  Lékařský dům a Komunitní dům pro seniory, Je potřeba. To Ano, proto by mělo být hlasování rozděleno

  Počínání vedení města je zřejmé, účast u referenda bude tak malá že na něj nebudou muset brát zřetel, pokud referendum tak ať je při parlamentních volbách,

 5. Čestmir Krupa dne

  Myslim si, že je to velmi duležita akce spojena s vysokou finančni zátěži pro nas občany Zubři a určitě si zaslouži referendum, nechapu proč se tomu Starosta a někteři zastupitele branili. Zbude pak nanějake náměsti v budoucnosti, když jsme město?

  Dle mne je nutne vyjasnit lepe, co to bude stat a co objekty budou obsahovat. Mně je znamo že asi 120 mil. Kč, někdo ale řika 150 mil.Kč, že tam neni 21% DPH, jak to tedy je???

  Pak tedy velikost vnitřniho, venkovniho bazenu, kolik bude mistnosti a ordinaci v lekařskem domě, kuželna a bude tam ubytovna, co bude v tom domě pro seniory, dle presentace snad 6 a 3 pokoje s balkony, což se mi zda malo muziky za moc peněz.

  Pak lokalizace domu pro seniory je zde vyloženě nevhodna, lepši by bylo klidnějši misto jak napřiklad lokalita za starou školou, kde je blizko centrum obce a vice klidu.Misto nevyžitých školnich dilen.

  Pokud to nebude vyjasněno budu hlasovat proti.

  • Martin Novák dne

   Dobrý den,

   pokusím se Vám to vyjasnit. Multifunkční areál se skládá z části, kde bude krytý bazén (8,5 x 16,5 metrů) a venkovní bazén (15 x 25 metrů), dále zde má být wellness centrum a kuželkárna v druhém patře. Stát to má cca 150 mil. kč. i s DPH, nebo cca 120 bez DPH. Komunitní dům a lékařský dům mají stát dalších desítek miliónu korun (nevím přesně, myslím, že se to pohybuje cca 35 mil Kč a lékařský dům cca 26 mil. Kč, za tyhle čísla, ale neručím, každopádně nebudou zase tak daleko od pravdy)

   Jak uvádíte, lékařský dům a komunitní dům je i podle mého názoru ve velmi nevhodné lokalitě a měl by být postaven jinde, nicméně tohle mně trápí s ohledem na jiné faktory nejméně.

   Město má na účtě cca 43 miliónu korun a každý rok má k investicím cca 30 miliónu korun. Problém však je, že těchto 30 miliónu se musí investovat i do jiných věcí, než je multifunkčni areál, např: rekonstrukce Klubu cca 35 mil.Kč pak revitalizace sídliště cca 55 mil.Kč rekonstrukce střechy Diner cca. 15 mil. Kč a to se nebavím o cestách,kanalizacích výkupu pozemků, rekonstrukce hřbitova a obřadní síně no prostě je toho hodně a peněz je opravdu málo. Taky je důležitá investice do haly, která bude stát asi 47 mil. kč., zde ale bude pravděpodobně dotace, takže pro město to bude zátěž asi cca 30 mil. kč.

   Také provoz bazénu a koupaliště bude ztrátový. Podle starosty to má být pod 3 milióny korun, podle mně, je to bude více, nicméně počítejme s částkou 3 milióny, i ta je velice značná.

   Navíc je nutné počítat i s budoucí opravou nového objektu, to se pravděpodobně podcenilo u haly a teď se každý chytá za hlavu, že to má stát zase takové peníze. (nedokážu si představit, že za 20 let bude muset zubří investovat dalších 150 miliónu do rekonstrukce bazénu a koupaliště, to by bylo naprosto šílené, ale podle mně ne příliš daleko od reality.)

 6. 1. Je rozdíl peníze proinvestovat co má město na účtě a nebo zadlužit jej na x let dopředu, když už poté tady pan starosta starostou určitě nebude. Jelikož ten pomník co si zde v Zubří, starosta chce postavit, mu občané poté co nebude na podporu sportu, kultury a ani na opravu silnic omlátí o hlavu.
  2. Každý člověk který zná finanční stránku bazénů v Rožnově p.R. a Valašském meziříčí tak ví že jej města výrazně dotují! Proto argument, že postavíme koupaliště i s krytým bazénem, kvůli tomu aby fungoval celoročně je nesmysl!! Naopak malé obce typu Vigantice nebo Hutisko opravily svá koupaliště pomocí evropských dotací, a fungují bez problémů. (že Zubří dostane dotaci na tento celý tento projekt není vůbec jistá)
  3. Velikost samotného koupaliště ať už vnitřní části nebo venkovní, člověk znalý který si vzpomene na časy kdy Zuberské koupaliště praskalo ve švech a představa, že by tatáž návštěvnost, vlezla do navrhnutého koupaliště je nepředstavitelná, o vnitřním ani nemluvím,děti se tam možná plavat naučí,ale dospěly si kondičně určitě nezaplave.
  4. Bylo řečeno,že náklady pro návštěvu koupaliště budou 400kč na osobu, proto se ptám kolik tím pádem bude činit vstupné? pokud méně tak to budeme dotovat dvojnásobně,pokud více tak tam nikdo nevzleze a dotovat se to bude stejně.

  Toť vše

 7. Ing. Petra Vanduchová dne

  Projektovaný megalomanský multifunkční areál v městečku jako je ZUbří je nezodpovědný hazard s veřejnými finančními prostředky. Jen by mě zajímalo, jaký je pravý důvod postoje vedení obce, prosadit tento nesmysl za každou cenu. Psychologické působení na občany, kteří nemají povědomí o možných důsledcích této akce, jako “už to stálo hodně peněz” apod. (mimochodem mi to připomíná politické koblihy) je jen klasická otřepaná politická praxe. Doporučovala bych i těm, kteří jsou přesvědčeni o tom, že je tento nesmysl pro Zubří nepostradatelný a že ho budou určitě využívat v zimě v létě, v pátek i svátek, aby si alespoň vyslechli oprávněné argumenty opozice.

 8. Ivana Boráková dne

  Na posledním zasedání zastupitelstva jsem byla přítomná a překvapuje mne, že těch 12 zastupitelů (Vaculín, Petružela, Smoček, Balhárek, Jurajda, Randýsek, Ondřejová, Janošková, Halamíček, Zeman, Dvořáková, Oplatek), kteří nepodpořili za dva týdny změnilo názor ? Když už se našlo skoro 800 lidí co podepsali petici, kterou tito zastupitelé ignorovali, tak se určitě najde dost voličů, kteří budou souhlasit s referendem a koalice může dál plánovat o nás a bez nás. Zajímalo by mne z čeho opravíte stávající chátrající majetek ve správě města a z jakých peněz budete opravovat MA ? Vlastně to si bude dělat starosti další zastupitelstvo a koalice už bude za vodou.

 9. Ivana Boráková dne

  Omlouvám se, ztratilo se mi slovo referendum. Správně …. kteří nepodpořili referendum za dva týdny změnilo ……

 10. Ivana Boráková dne

  Právě jsem si přečetla Usnesení 63. schůze Rady města ze dne 24.4.2017, ale o referendu tam není ani zmínka, proč nás pane starosto uvádíte v omyl ?

 11. Ludmila Jaroňová dne

  Dnes už je jasné, že panu starostovi taktizování ze 13. zasedání Zastupitelstva města Zubří nevyšlo.
  Na zasedání zastupitelstva jsem byla a obrázek o našich zastupitelích jsem si udělala, to opravdu ano!!
  Zastupitelstvo bylo svoláno o velikonočním svátku k jedinému bodu programu „Vyhlášení referenda o výstavbě multifunkčního areálu Zubří“. Jak hlasování dopadlo? Pro vyhlášení referenda hlasovali: Vlastislav Janků, Jana Hrstková, Josef Svák, Vladislava Machová, Jiří Krupa, Josef Majer, Vladimír Krupa a Aleš Měrka. Všichni ostatní přítomní koaliční zastupitelé se hlasování zdrželi. A to, z mého pohledu, v tak zásadní věci, zodpovědný zastupitel nemůže udělat!!!
  Výsledek 13. zasedání ZM – Referendum vyhlášeno nebylo.
  Když však pan starosta zjistil, že se rozběhl proces k vyhlášení referenda na žádost občanů a sbírání podpisů za jeho vyhlášení již probíhá, nastala okamžitá změna v jeho manévrování.
  Jak píše, svolá nové zasedání zastupitelstva a „poslušné ovečky“ –zastupitelé za ČSSD, SPO a KSČM dostanou zřejmě jiný pokyn, jak mají hlasovat.
  Mít zastupitele, kteří jsou, jak se říká „kam vítr, tam plášť“, a mění svá rozhodnutí ze dne na den, by nebylo pro Zubří dobrou zprávou.

  Ludmila Jaroňová

 12. Josef Mach dne

  Úvahy o multifunkčním areálu v uvedeném rozsahu jsou obrovskou nezodpovědností! Každý, kdo má základní informace o řízení rozpočtu rodiny či firmy, musí podobné megalomanství odmítnout.
  Obávám se, že výsledná částka se může přiblížit nebo i překročit 200 mil. Kč, a to ať už tím, že se rozpočet překročí (což je naprosto běžné), nebo tím, že se „zapomenou“ některé položky do rozpočtu zahrnout. Subjekty, které mají záměr informace co nejvíce zneprůhlednit, to běžně dělají tak, že některé nedílné položky investice vyčlení a zahrnou do jiných etap.
  Zajímalo by mě, kolik členů Rady města má ekonomické vzdělání, a kdo a kolikrát, jako dobrý hospodář, řešil následující otázky: Jak se bude financovat případné překročení plánovaného rozpočtu? Jak se bude řešit, pokud se v následujícím období nenaplní plánované příjmy rozpočtu, případně se překročí plánované výdaje? Čím se pokryjí vyšší než plánované provozní náklady multifunkčního areálu?
  Poslední část mé úvahy směřuje k položené otázce. Domnívám se, že není položena v zájmu občanů města. Na navrženou otázku v referendu odpovídám nejen deseti nebo dvaceti, ale minimálně všemi padesáti PRO! Pokud by však otázka zněla: Jste pro veškeré uvedené investiční akce a počítáte s tím, že reálné náklady mohou být až 200 mil. Kč a jste ochotni nést veškeré důsledky, které z toho v budoucnu vyplynou pro občany Zubří, odpověď moje, ale věřím, že i všech rozumných obyvatel města, musí být NE!!!
  Pojďme společně hledat cestu, co občané města opravdu chtějí! A pokud většinový názor bude multifunkční areál v celém navrženém rozsahu, budu to akceptovat.

 13. Tomáš Zeman dne

  Na tohle téma jsme se společně s manželkou v posledních týdnech snažili komunikovat s několika zastupiteli i panem starostou. Musíme podotknout, že všichni byli ochotni nám věnovat svůj osobní čas. Za to jim děkuji. Pochopili jsme smysl tohoto projektu a cestu, která k němu vedla. Udělat něco pro občany a využít společné téma koupaliště plus palčivý problém lékařského domu, kuželny a domu pro seniory. Nicméně výsledek je přinejmenším rozpačitý. Chvilku se mluví o Multifunkčním areálu za 150 milionů, pak se nenápadně přidá lékařský dům a dům pro seniory, takže se nebavme o 150mil, ale nejméně o 200 milionech !!!! Prvni zásadní rozdil.
  Další jsou přesné rozměry dáných bazénů. Délku a šířku už si někteří zastupitelé konečně zjistili, ale třeba o hloubce neví téměř nikdo. A to je zásadní pro využití hlavně vnitřního bazénu. Hloubka vnitřního bazénu je rozdělena do třetin, začíná 110cm, plynule přechází do 140cm a poslední 1/3 je hluboká 140cm. Myslíte, že to neni důležité ? Podle pani Borákové z rožnovské plavecké školy musí děti z mateřské školky pro naučení se plavání dosahnout na dno. Děti ve školce jsou menší, na dno nedosáhnou !! Jinak nemají pocit bezpečí a plavat se nenaučí. Rozměr vnitřního bazénu nepojme kapacitně výuku dětí ze základní školy. Naopak pro dospělého je tahle hloubka malá. Navíc pokud budou chtít plavat v bazénu ve třech drahách lidé na délce 16,5 m,tak kolik jich tam může plavat najednou? Šest ? I to je maximum. Zkuste si plavat v dráze, kde se s někým křížíte. Neni to vůbec příjemné. Tohle je bazén hoteloveho typu, kdy jeho využití bude prakticky velmi malé a za takové penize !! ?
  Dovolím si malé přirovnání k luxusním automobilu. Pokud se někoho zeptám, jestli by chtěl jezdit ve Ferrari, tak mi pravděpodobně odpovi, ale jo, proč ne. Pouze pokud ho nezajímá, kolik to auto bude stát. Budu si na něj muset půjčit, když s ním pojedu, bude mít vysokou spotřebu a opravy budou také velmi nákladné. Takže nebudou peníze na dovolenou, dárky, opravy bydlení,… ale budu jezdit ve Ferrari. Copak ty nadšence se všemi 20 prsty pro, nezajímá, kolik to, proboha, stojí ?? Pokud uvažují takhle, tak jistě rádi dají i čtvrt miliardy nebo 300 milionů ? Hlavně ať už to stojí.
  Zubří má tolik sportovišť jako snad žádné jiné město nebo obec v republice, přepočteno na počet obyvatel. Ale ani my nemůžeme mít všechno. A pokud chceme udržovat v chodu stávající haly a sportoviště, tak přeci nemůžeme pořád stavět nové a stávající nechat rozpadat. Na halu žádná dotace nevyšla, takže ušetřených 40 mil. Spolkne jen oprava haly, tuším něco kolem 47mil. Nebudu jmenovat znovu již zmíněné další nutné vydaje v příspěvku výše. Že by penize ležely ladem se opravdu nikdo bát nemusí.
  Lidi, zjistěte si přesná fakta a pak se vyslovujte PRO nebo PROTI. Protože na otázku, chcete se koupat v novém koupališti, odpovi naprostá většina lidí samozřejmě ANO.
  Přestože myšlenka byla ušlechtilá, výsledný projekt je pqříliš zatěžující i přes ubezpečovani, že to zvládneme. Rozum mi říká něco jiného.
  Takže já jsem naprosto rezolutně pro zastavení toho projektu.

  Jednu velmi pozitivní věc tento projekt přinesl. Značně se zvedl zájem lidí o to, co se kolem nich děje. A to je dobře.

  • Monika P. dne

   Dobrý den přeji, z toho vyplývá že děti si tam mohou hrát v dětském koutku a dospělí se budou čvachtat v krytém bazénu. No to je mi projekt k pohledání!!! Jestli je to tak jak píšete tak jsou to ubožáci. Celou dobu jsem si myslel že ten vnitřní bazén využijí školky a školy pro výuku našich dětí. Nejspíše se tam budou chodit čvachtat ti naší zastupitelé. Tohle to si prověřím. S pozdravem Milan Pšenica.

 14. Michaela dne

  Dobrý den,
  Jako jedna z mladší generace občanů Zubří, která má v plánu zde zůstat, založit rodinu a zestárnout, bych byla šťastna kdyby se povedlo zprovoznit naše koupalistě. Naše koupaliště mi velice výrazným pozitivním způsobem zpříjemnilo mé dětství. Nyní mi je až do breku když vidím zarostlé, chátrající, rozbité COSI, čemu se ani nechce věřit, že bývalo každoročně navštěvované a věhlasné koupaliště, a to mělo 1x skluzavku a 1x saunu, a nikdo si nestěžoval. Samozřejmě, že vnímám potřebu lékařského zázemí a nutné prostory pro seniory, proč ale se nezaměřit na tyto záležitosti individuálně? Jako občanka, která by ráda měla opět v blízkosti možnost sezónního koupání, bych byla ráda , kdyby se podařilo připravit projekt, který by pokryl rekonstrukci koupaliště tak, aby se tam mohly čvachtat ti nejmenší, učit plavat ti starší, zadovádět mladiství ,zasportovat pracující a odpočitounout a zrelaxovat ti nejstarší a mohli si to všichni dovolit (včetně města samotného). Myslím si však, že k tomuto přání není potřeba projektu tak finančně nákladného.
  Za referendum bych byla vděčná, ale nechtěla bych, aby s odmítnutím projektu zastupitelé města přestali hledat cesty k rekonstrukci koupaliště. Chtěla bych mít jistotu, že v případě, že projekt občané nepodpoří, budou zastupitelé pracovat na novém projektu, který by občanům vice vyhovoval.
  Předem děkuji!

 15. Jana Mikulenková dne

  Na začátek mého příspěvku se musím přiznat, že jsem nebyla 13.4.2017 po prvé v životě na zastupitelstvu. Musím souhlasit s panem starostou, obrázek jsem si opravdu udělala. Nestačila jsem se divit skutečnosti, jakým způsobem je rozhodováno o budoucnosti našeho města. Pro upřesnění jen dodávám, že na tomto zastupitelstvu jsem souhlasila s názory opozice, byť jsem spoustu zastupitelů z koalice také volila.
  Nyní, 14 dní po tomto mém „zážitku“, je vše jinak. Skupina lidí, která při důležitém rozhodování nenašla dostatek morální síly projevit svůj názor a raději se ruku v ruce zdržela hlasování, najednou hromadně změnila svůj názor? Nebo jim došlo, že argumentace úspěšností krytého bazénu v Luhačovicích je trochu mimo? Jako Zubřan tělem i duší, ale také jako ekonom – se musím zeptat: „Co se to vlastně děje?“. Jak si někdo může myslet, že se při stejné příjmové stránce rozpočtu nebude muset „škrtat“, aby mohl být tento projekt realizován a dále provozován. Je schopen někdo z těch rozhodujících zastupitelů zveřejnit svůj tip na „škrtlé“ položky v dalších rozpočtech?
  Vždy jsem byla hrdá na Zubří a na to, jaké tu máme prostředí, zázemí pro různé skupiny aktivních i neaktivních lidí, kulturní či sportovní vyžití a vlastně, když byla ve vedení kterákoliv strana, tak že jsem nikdy nemohla říci, že se pro Zubří dělo něco špatného. Po účasti na předvelikonočním zastupitelstvu jsem propadla panice, že současné vedení města bez uzardění a bez jakýchkoliv obav vede město do investic, které mají snad ušlechtilé cíle, ale jsou v takovém nákladovém rozsahu, v jakém si je s našim rozpočtem naprosto nemůžeme dovolit. Do ušlechtilých cílů se nějak vloudil na venek pěkný, nicméně nepotřebný a velmi nákladný krytý bazén.
  Pokud bychom v tomto projektu pokračovali, tak jsem přesvědčená, že se dostaneme do finančních problémů a nebude na další potřebné investice (myslím, že ani příspěvky výše ještě nevyjmenovaly vše pro Zubří opravdu potřebné). Tento nedostatek bude stále více vidět; pomalu a jistě se bude postupně dotýkat všech občanů našeho města. Nechci se dožít toho, že nebudu na Zubří hrdá. Chtěla bych si přát, aby tu dále bydlely i mé děti a byly hrdé na to, že jsou Zubřani. Pokud budeme realizovat tento projekt, budeme stále více nefungující, bude těžké být na Zubří hrdá a mé děti tu nebudou chtít zůstat a já se za to na ně nebudu moci zlobit…
  Na závěr ještě jedna realita. Chudé a bohaté časy se v historii lidstva střídaly, střídají a střídat dále budou. Jen ta perioda chudého času by realizací tohoto projektu v Zubří byla velmi dlouhá, nekonečná.
  Jsem zásadně proti realizaci takto drahého projektu s výrazně negativním finančním dopadem na kvalitu života v našem městě v budoucnu. Prosím občany, aby při svém rozhodování v referendu neviděli pouze pozlátko z obrázků, ale přemýšleli hlavně nad finanční stránkou věci a finančním dopadem na budoucnost Zubří. Děkuji.

 16. ALENA ZBRANKOVÁ dne

  Mám pocit,že ten kdo rouhodhje o této výstavbě nepřemýšlí o tom co bude za několik let a ten kdo přemýšlí tak ví,že takové stavby jsou neziskové a musí se na ně doplácet z rozpočtu města.Za pár let se může stát,že Zubří nebude mít peníze na údržbu a co potom?Myslím si,že nejsme tak velké město abychom si tohle mohli dovolit.Podívejte se na Valašské Meziříčí.Krytý bazén se 1.června uzavírá a budou tam probíhat rozsáhlé opravy za které město zaplatí milony korun.Kolik s tí měli trápení a starostí a kolik peněz musí ročně na bazén doplácet.
  Raději si udržujme v pořádku cesty,chodníky,zeleň….Tady s těch věcí budeme mít radost a bude se nám tu dobře žít.
  Člověk by si měl dovolit jen to na co peníze má a pokud nemá tak bohužel to mít nemůže.
  V tomhle případě je zapotřebí aby si lidé tedy rozhodly protože jsou to i “naše” peníze.Proto jsem pro aby referendum bylo.
  Děkuji

 17. Vlastislav Janků dne

  Vážení spoluobčané,
  to co se nyní děje na politické scéně v Zubří, nemá už asi cenu komentovat a každý si o tom udělá obrázek sám.
  Jen základní věci co je naší snahou. Tento projekt, který v Zubří nemá obdoby byl nastartován po volbách 2014.Hned na prvním zasedání rady noví radní “věděli” že musí změnit organizační řád města, což v důsledku znamenalo “rozloučit se” s Alenou Dobšovou, která měla zaujmout místo právníka v našem městě. Poté hned věděli, že na rekonstrukci koupaliště neseženou dotaci a tak se vymyslel projekt, který by na dotaci mohl dosáhnout, jenže ono zase nic. Ale ten projekt stál našeho pana starostu úsilí, tak je třeba ho dotlačit do “zdárného” konce. Zde Vám řeknu jen dvě čísla a bavím se jen o bazénech.Rekonstrukce stávajícího koupaliště v té podobě, které mělo vydáno právoplatné stavební povolení a v roce 2015 se mohlo začít stavět, bylo rozpočtováno v ceně 64 milionů s DPH.Projekt, který zahrnuje i krytý bazén je v ceně 148 milionů s DPH.Tak si ty částky porovnejte sami. Lékařský dům a ubytování pro seniory v této částce nejsou a zde se rozpočtované čásky pohybují za oba objekty více jak 50 milionů korun s DPH.Pravdou je,že na ubytování pro seniory je možné sehnat dotaci cca 10 milionů korun, ale za podmínky,že se bude stavit na zelené louce,což znamená ,podle daného projektu zbourat kuželnu.
  O co nám jde: tím,že se tato situace dostala až do tohoto stádia, je naší snahou vyvolat k projektu krytého bazénu referendum, kde se my občané města vyslovíme,zda tu tento projekt chceme, či nikoliv.Jak referendum dopadne je věcí druhou, ale budeme ho respektovat a to je celé. V případě, že se občané vysloví pro výstavbu tohoto arealu, tak se může pokračovat dál v pracech. Jestliže se vysloví proti, jsme připraveni se podílet na urychlené revizi stávajícího projektu koupaliště, aby se co nejdříve mohla tato rekonstrukce začít. Takže v žádném případě to nebude tak, že v Zubří nebude zase nic.
  Co se týká výstavby lékařského domu, tam jsme vzácně ve většinové shodě, že i ta lokalita je zvolena dobře a není důvod této výstavbě bránit.
  Dům pro seniory se nám na tomto místě zdá ovšem nevhodný a zároveň jsme velmi ostře proti bourání kuželny, ke které je opět připraven projekt na rekonstrukci s nástavbou pro ubytování. Dům pro seniory jsme navrhovali do místa bývalých dílen u ZŠ TGM, které jsou ve špatném stavu a tato přilehlá velká zahrada dává možnost daleko klidnější lokality než je v daném projektu.
  Co říct závěrem ?
  Do této situace naše město nemuselo dojít, kdyby fungovala na zastupitelstvu města diskuse, pokora, respekt a naslouchání. Žel jednalo a doposud se jedná stylem, my jsme dostali mandát od voličů a proto to bude tak, jak chceme my.
  Jen pro dokreslení této více jak dvouleté komunikace rady města se zastupiteli a informování občanů o celé akci, dávám pro přečtení prezentaci pod názvem “Mimořádné zasedání 13.4.2017” kde si můžete po přečtení udělat sami obrázek.
  Co se týká posledního bodu jedníní rady města z 26.4 2017 kde nás pan starosta ujišťuje,že se rada města dohodla, že teda dá průchod referendu je jen jedna chybka. V 63. usnesení RM není ani zmínka o doporučení ZM na vyvolání referenda.
  Pane starosta, už Vám nevěřím ani slovo, jelikož si zde děláte co chcete.

 18. Andrea Volejníková dne

  Dobrý den,
  ráda bych také připojila svůj komentář k současné situaci v Zubří, která mě donutila se “zamyslet” kolik mám prstů, abych dokázala správně odpovědět na výše položenou otázku. Podotýkám, že na jednání v kině jsem osobně byla a prezentovanou ekonomickou studii jsem si nechala dovysvětlit panem Palackým na městském úřadě (prezentace byla v kině nečitelná). Děkuji tímto panu Palackému za vstřícnost a zaslání prezentovaných dat. Až díky získaným informacím si dovolím říct, že jsem ZÁSADNĚ PROTI.

  A proč? …. cituji pana Starostu “Mrzí nás, že nemůžeme zabránit uzavření pobočky České spořitelny, že nefungují dobře hospody na Starém Zubří či na Horním konci.
  Jsme opravdu tak velcí a zvyklí na takový luxus mít vlastní koupaliště, že mu zajistíme dostatečnou návštěvnost, aby se alespoň z 50% “uživilo” (plánovaná výše roční dotace koupaliště z rozpočtu města je 2,87 mil. kč ( i tato suma je moc) za předpokladu, že příjmy koupaliště boudou ročně činit 2,66 mil. kč při 30ti slunečných dnech ročně, roční příjmy vnitřní 2,24 mil. kč, roční příjmy venkovní 420 tis. kč). Problémy s koupališti má většina měst v okolí, jsou ztrátové. Provoz a údržba finančně velmi nákladná a počasí s otazníkem. Není v mysli zubřanů jen dozvuk minulosti, kdy bylo koupaliště v Zubří vyhlášené i tím, že mělo teplou vodu a Rožnov měl teplý bazén malý? Doba dost pokročila, podmínky se změnily, je dobře počítat, co všechno to bude stát.

  K příspěvku v ZN pana Milana Zemana, zastupitele: “Víme o nutnosti rekonstrukce Klubu, opravy Dinneru, opravy Kulturního domu na Starém Zubří, parkování u škol, smuteční síně včetně rozšíření hřbitovních prostorů a tak bych mohl ve výčtu pokračovat. Musím zde však zmínit, že stav tohoto majetku a nutnost oprav či rekonstrukcí nevznikl za poslední dva roky, ale přetrvává z minulosti a bude i v budoucnosti, protože o majetek je potřeba pečovat a udržovat ho stále. Bohužel za čtyři roky nelze vše stihnout. Administrativa, počínajíc návrhem, projektem, stavebním povolením, výběrovým řízením a realizací, je hodně zdlouhavá.” Toť k citaci.
  Jestli tomu dobře rozumím, tak správu majetku a investice do rozvoje města máme rozsekané na čtyřletky. Na jednu stranu tady vzniká projekt na koupaliště, který odčerpá min. na dva roky veškeré investice (na investice pro roky 2018 a 2019 zůstane pouze 7 mil. kč) a na straně druhé víme o nutnosti udržovat již vybudovaný majetek a realizovat čekající nutné investice (umíráme snad všichni). Město Zubří má “PROGRAM ROZVOJE MĚSTA ZUBŘÍ” na období od 2016 do 2020. Zajímalo by mě průběžné roční hodnocení plnění stanovaných cílů.

  Tentokrát cituji pana Radima Krůpu předsedu Tělovýchovné jednoty Gumárny Zubří, z.s. ZN “v ZN se objevil článek, který hovoří o tom, že budova kuželny a ubytovny je v dobrém stavu. Nevíme, kde autoři tyto údaje čerpají a proč záměrně zuberskou veřejnost mystifikují, neboť byli písemnou i ústní formou jednoznačně vedením zuberské tělovýchovné jednoty informováni o tom, že kuželna je ve stavu špatném”. Pokračuje popis havarijního stavu kuželny.
  Je evidentní, že vedení města i zastupitelé ví, že je nutné o již vybudovaný majetek pečovat, ale evidentně se nám některý majetek nevlezl posledních 20 let do žádné čtyřletky, abychom zabránili jeho demolici, tak ho radši zdemolujeme (omlouvám se, účelově mírně přeháním, ale zamrzí si dát věci do hlubších souvislostí a porovnat s realitou).

  pan Starosta (zubreské noviny) “Jsem přesvědčen, že mladí lidé budují svůj domov tam, kde mají možnost sportovního vyžití, kde mají kvalitní a dostupnou lékařskou péči či nabídku širokého spektra služeb, kde jsou kvalitní školní a předškolní zařízení.”
  Za sebe uvádím, že prioritní je pro mě bezpečí a zdraví našich dětí a spoluobčanů (chodníky, silnice, osvětlení), velmi si vážím našich seniorů a jsem pro všemi dvaceti se o stárnoucí rodiče postarat, jako prioritní považuji dostupnost pitné vody pro občany a napojení na kanalizaci a pokud by Zubří vypadalo o dost líp tak bych se taky nezlobila (rezavé svodidla, rozpadající se silnice vlivem chybějící příkopy, nulová městská zeleň, velmi smutný pohled na náš městský úřad, staré jabloňové aleje atd..). Je ale na druhou stranu pravda, že už nejsem nejmladší a můj názor nemusí být relevantní….Nicméně chápu, že pro každého je důležité něco jiného. Každý chce “něco” a město se nikdy nezavděčí všem. Není to lehká situace a velmi si vážím práce všech zainteresovaných jak koalice, tak opozice.

  A na závěr věta pana Starosty ZN “Po ZVÁŽENÍ POTŘEB MĚSTA jsme dali zelenou projektu, který by vyřešil nejen problém s lokalitou koupaliště”. A já se už rok těším na odpověd pana starosty na mou žádost o vybudování chodníku k průmyslové zoně v Zubří resp. o prodloužení chodníku od zastávky k vjezdu do areálu bývalého JZD. A pak ještě bych se ráda dožila chodníku, který připojí Staré Zubří do Zubří a umožní tak občanům Starého Zubří bezpečnou cestu domů, třeba z toho koupaliště nebo hřbitova, podle toho, co bude dřív. Zřejmě si ještě chvíli počkám, ale CHCI VĚŘIT, ŽE SE JEDNOU DOČKÁM.

  p.s. Připojuji se k názoru paní Jany Mikulenkové, která se zasedání v kině zúčastnila a potvrzuji, že zážitek to tedy byl pro občana OPRAVDU VELMI INTENZIVNÍ!

 19. Marek Šimurda dne

  Připadá mi že s tímto projektem souhlasí mezi veřejností pouze ti, kterým stačí se podívat na “obrázky”. Ať na to dají zastupitelé, kteří pro tento projekt hlasovali část peněz z vlastní kapsy, když tomu tak věří. Mimo téma souhlasím s předchozím příspěvkem a snad se někdy dočkáme cyklostezky že Zubří na to Staré.

 20. Josef Mach dne

  Ještě jednou k multifunkčnímu areálu (MA):
  Nepatřím k lidem, kteří by měli čas a často i chuť se vyjadřovat k veřejným záležitostem. Věřil jsem, že volení zastupitelé tak činí v našem zájmu a v zájmu Zubří.
  Poslední měsíce mě však nutí k aktivitám, které vnímám jako nezbytné. Souhlasím se závěrem komentáře Tomáše Zemana, který vidí pozitivum v tom, že se lidé začínají zajímat o věci veřejné.
  Diskuzemi s mnoha obyvateli Zubří jsem nabyl dojmu, že čím dál víc lidí si uvědomuje, že kroky současného vedení města ovlivní jejich životy na desítky let dopředu.
  Na případnou otázku, proč se kritici návrhu neozvali dříve, nezbývá než odpovědět, že zmatečné, neúplné a zavádějící informace to neumožňovaly. Nejsem si úplně jistý, zda i nyní je možno se o ně opřít.
  Dovolím si poznamenat, že nejsem členem žádné strany a v komunálních volbách volím různé subjekty podle konkrétních programů a hlavně kandidáty, kterým věřím. Tento článek tedy není motivován žádným předvolebním bojem, jak by mohl někdo podotknout, ale strachem o budoucnost Zubří.
  Bodově uvádím pár základních úvah:
  • Vedení města již nyní začíná otevřeně pracovat s informací, že realizace investice v rozsahu, o kterém hovoří otázka z referenda z článku, bude stát 210 mil. Kč (viz důvodová zpráva k připravovanému 14. zasedání zastupitelstva města Zubří). Bohužel, nevíme, jestli s DPH nebo bez DPH, jestli s vícenáklady, dalšími nezbytnými etapami apod. Záměrná či diletantská dezinformovanost pokračuje. Dovolím si vyslovit smělou, ale reálnou myšlenku, že jsme se již dostali do bodu, kdy musíme připustit, že investice bude stát možná až 250 mil. Kč!!!
  • Pana starostu musím upřímně pochválit, že vstřícně reaguje na všechny dotazy k MA. Obrovský strach mám jen ze stanoviska, které sdělil mně a pravděpodobně i dalším lidem k otázkám na ekonomiku stavby a provozu MA a na roční rozpočty v následujících letech: „Já tomu nerozumím, zeptej se Palackého“. Ponechávám stranou, co to pro Ing. Palackého, radní a případně další zainteresované zaměstnance městského úřadu bude znamenat v budoucnu. Řídím firmu, a pokud bych takové stanovisko dal k investičním záměrům, které navrhuji, byl bych během několika minut majiteli společnosti odvolán. Hlavní šéf, i když nemá ekonomické vzdělání, MUSÍ vědět, co navrhuje a jaká to má rizika. Na alibismus nemá nárok.
  • Ukazuje se, že předpoklad vedení města, že výsledek voleb jim dává mandát k rozhodování o „mega“ investici, není na místě. Již více než tisíc lidí se vyjádřilo, že chtějí, aby se jich někdo zeptal na jejich názor. A také na to, zda počítají s tím, že se možná desítky let budou muset uskromnit a zapomenout na rozvoj města a možná i základní opravy a služby.
  • Začínají se objevovat informace, že dosavadní aktivity směřující ke stavbě MA (pokud by se investice nerealizovala) mohou vyjít na 7 mil. Kč. Jako občana by mě zajímalo, zda s tímto nákladem počítá nebo počítal rozpočet. V případě, že ne, zda s platbou těchto nákladů počítají zastupitelé, kteří tyto kroky podnikli.
  Budu rád, pokud současné vedení města najde tolik odvahy a slušnosti, aby lidem dalo všechny informace (včetně celkových nákladů a jejich dopadů na Zubří v následujících letech) a teprve následně se jich detailně zeptá, co chtějí realizovat.

 21. Oldřich Sedláček dne

  Těch roků o nichž chci psát už mnoho uplynulo.Nebylo tak krátce po převratu roku 89 a já byl tehhy členem zastupitelstva.
  Byly právě rozestavěná sportiovní hala a před zastupiteli stála otázka:Dostavět či zakonzervovat?Celému hlasování předcházelo mnoho až přímo zuřivých debat a jednání tento bod se dostal do projednánání na schůzi zastupitelstva.V podstatě se předpokládalo kolik hlasů z jedenadavetičlenského zastupitelstva bude pro dostavbu a kolik proti.Vědělo se o 10 hlasech pro a 10 hlasech proti a čekalo se na ten rozhodující.Zvedl jsem ruku pro.
  S odstupem let vidím,že mé rozhodnutí bylo tehdy správné o čemž svědčí celkové povědomí o Zubří v této republice.Byly by bez haly úspěchy házenkářů a moderních gymnastek?A nejen jich.Na druhou stranu není dostatečným zatížením pro město?
  Přišly minulé komunální volby a s nimi slib znovuobnovení koupaliště.No,nestalo se a místo toho přišel na peřetřes megalomanský návrh multifunkčního centra.Otevřené a kryté koupaliště.Co koupaliště!Dvě plivátka,ve kterých si nikdo nezaplave,neřkuli aby se naučil plavat!A vyvstává otázka k čemu ta další zařízení.Místo jednoho pořádného venkovního koupaliště,které mělo kdysi jméno a sloužilo v létě svému účelu,dvě skutečně větší vany,dále pár pokojů pro VIP – důchodce.Snad jen o zdravotnických zařízeních by bylo možné vést diskusi i o jejich umístění.Myslím,že tento projekt na rozdíl od obnovy stávajícího koupaliště je pro svou přílišnou finanční náročnost odsouzený k nezdaru.Toto posouzení však nechám povolanějším než jsem já.
  Berte to jako vyjádření vlastního názoru. Oldřich Sedláček.

 22. Josef Mach dne

  Pro občany, kteří nemají dostatek informací.
  Situace kolem vyhlášení referenda se zajímavě vyvíjí.
  11.5. bylo svoláno zasedání zastupitelstva s cílem rozhodnout o vyhlášení referenda, kterému se vedení města původně za každou cenu bránilo. Co víc, vyzvalo občany, aby si sami posbírali podpisy, pokud ho chtějí. Když takto občané prostřednictvím přípravného výboru učinili, stanovisko vedení města se o 180% otočilo a pokusilo se prosadit svoje duplicitní referendum přes zastupitelstvo. Zdůvodnění pana starosty znělo, že neměl žádné informace o sběru podpisů pro referendum.
  Program zasedání zastupitelstva města (ZM) nebyl schválen a tím také nebylo schváleno vyhlášení duplicitního referenda. Je škoda, že po ukončení zasedání ZM, kdy část koaličních i opozičních zastupitelů měla chuť o způsobech řešení diskutovat, se tento potenciál díky přístupu části vedení města nevyužil.
  K mému zděšení se dne 18.5. vyhlašuje další zasedání ZM s cílem vyhlásit duplicitní referendum. Bude opět argumentem, že pan starosta chce dát prostor občanům, aby se vyjádřili, a že o běžícím procesu směřujícím k vyhlášení referenda na základě podpisů obrovského množství občanů neví? Dokáže mi někdo odpovědět na otázku, co by znamenal proces vedoucí k vyhlášení 2 referend s podobnou otázkou? Nehrozí tak roky soudních tahanic? Je to ku prospěchu města?
  Proč pan starosta místo svolávání kontroverzních zastupitelstev nesvolá pracovní schůzku zastupitelů se zástupci přípravného výboru pro referendum s cílem najít způsob, jak vyjádřit preference a priority lidí a dát jim možnost si při plné informovanosti vybrat, co ve městě chtějí?
  Snaha za každou cenu a co nejdříve realizovat investiční záměr mi už začíná být opravdu podezřelá.
  Snaha za každou cenu poskytnout občanům jen minimum informací, které by pro ně byly srozumitelné a byly zároveň vyvážené, ve mně s prominutím asociuje jeden znepokojivý závěr. K tomuto kroku se většinou uchylují subjekty, pro které by poskytnutí informací znamenalo riziko, že odborníci, kteří se s poskytnutými detailnějšími informacemi seznámí, celý záměr od základu zpochybní.
  1500 lidí se vyjádřilo, že chtějí mít možnost se vyjádřit k investici, která život ve městě ovlivní na desítky let, a tím pádem se dá na 100% předpokládat, že se „občanské“ referendum bude muset vyhlásit. Je jich pro vedení města pořád málo? Zaslouží si tito lidé, aby jejich názorem část zastupitelů opovrhovala a pokoušela se vyhlašovat referendum vlastní?
  Věřím panu starostovi a všem koaličním zastupitelům, že jim jde primárně o blaho města a jeho občanů. Pokud tento předpoklad platí, věřím, že udělají maximum pro detailní seznámení obyvatel města s investičním záměrem, jeho klady, ale také s ním spojenými riziky. Doufám, že svým hlasováním zabrání tomu, aby byla vyhlášena dvě referenda. Tím bychom se jako Zubří stali slavnými, ale domnívám se, že ne v té správné „disciplíně“. Kromě nechtěné slávy by tento postup mohl znamenat, že se zastaví veškeré aktivity kolem rozumného využití prostoru bývalého koupaliště a v následujících letech se jednotlivé tábory přesunou do soudních síní, aby se určilo, které referendum mělo být vyhlášeno první. A toto si nemůže přát nikdo, komu leží na srdci blaho města.
  Doporučuji zastupitelům, kteří podobné nesmyslné kroky, jako je snaha vyhlásit druhé referendum, podporují a schvalují, aby jako první bod zasedání zastupitelstva prosadili změnu názvu města na Kocourkov. Potom budu jejich kroky vnímat jako legitimní.

  • Ivana Boráková dne

   Právě jsem si přečetla Tvůj komentář a plně s Tebou souhlasím. Pan starosta se v Zuberských novinách ohání počtem hlasů, které dostal ve volbách, ale tento počet je o několik stovek “hlasů” nižší než počet podpisů v petici s jednoduchou otázkou “Jste pro krytý bazén ve městě Zubří?”. Důvod proč ignoruje vůli občanů zná jen on osobně a ve čtvrtek 18.5. se těším na představení s názvem Zasedání zastupitelstva. Uvidím, kdo bude hlasovat tak, jak mu bylo ” vysvětleno”.

 23. Vlastislav Janků dne

  Vážení spoluobčané,
  ač nerad Vás zde zatěžuju svými myšlenkami, tak zde musím napsat svůj názor i podruhé.
  To,že náš “kroměřížský” pan starosta lže,na to jsem si zvykl, ale že do tohoto ostudného divadla zatáhne i své kolegy, tak to už je jeho zoufalost. Přečtěte si jeho rétoriku v posledních článcích a zjistíte o co mu vlastně jde. Nejprve nám říká, že nebude čekat než se přípravnému petičnímu výboru podaří sesbírat potřebné hlasy k vyhlášení referenda občanskou iniciativou. To se povedlo k 9.5. 2017 a petiční archy s více jak 1500 podpisy byly na město předány. O tom asi náš pan starosta neví, nebo snad nechce vědět ?
  Než by se však zamyslel, že se v “jeho revíru” něco děje, tak si nechá radou města posvětit demolici kuželny.
  Poté nechá svolat schůzku politických stran na 17.5.2017 kde chce jednat “hlavně” o tom, kdo bude hlasovat na 15. zasedání ZM dne 18.5. 2017 pro předložený program. I přes naše upozornění, že na městě leží petiční archy a že by bylo vhodné program vyhlášení referenda vyřadit z programu, tak pro našeho pana starostu to je výzva, jako pro býka v aréně rudý prapor. Po našem ujištění, že pro tento program hlasovat nebudeme, neboť čekáme již jen na správnot a přepočítání podpisů občanské iniciativy, rozpouští tuto schůzku, kterou umně převrátil na důležitost schválit program, kvůli financování rekonstrukce haly.
  Je to opět to financování, které jsem žádal zařadit do rozpočtu na rok 2017, ale bylo mně odpovězeno, že to nelze.
  A ve čtvrtek 18.5. 2017 chce náš pan starosta najednou znát názor občanů, ikdyž se má podle něj za měsíc podepsat smlouva a zcela ignoruje 1500 podpisů a nachá si schválit zastupiteli své referendum se svou otázkou, bohužel bez konkrétního datumu konání.
  Co nás čeká dál, to ví asi jen právníci, které čeká asi horké léto s dosti nejistým koncem.
  Důležité je, že náš pan starosta všem ukázal, jak hodně umí své lidi držet v hrsti a ti mu za odměnu hlasují tak, jak on jim přikáže.
  Demokracie v jeho podání, mě absolutně nedává smysl. ale já se domnívám, že se tomu již nemusíme ani divit.
  Já jen nyní Zubří přeju, aby se se vše brzy vyjasnilo a mohlo se konečně něco začít dělat pro lidi, kteří na naše kroky dost netrpělivě čekají.
  Vlastislav Janků – zastupitel

 24. Karel Šíra dne

  MULTIFUNKČNÍ CENTRUM – JAK (NE)DĚLAT VELKÝ PROJEKT
  Poslední 2 měsíce sleduji tuto záležitost. Účastnil jsem se dvou zastupitelstev, a níže bych rád shrnul, co jsem si z toho odnesl. Předesílám, že mým záměrem je pouze shrnout informace, které mám, a popsat co vidím. Dále se chci podělit se o to, co to se mnou jako s občanem, daňovým poplatníkem a voličem v Zubří dělá.
  Na posledních dvou zasedání zastupitelstva 9.3. a na Zelený čtvrtek 13.4. jsem zaznamenal obecně, že komunikace o projektu je slabá, a že jsou různé pochybnosti. Mimo jiné tyto: (1) Příliš malý vnitřní bazén a jeho hloubka, (rozměr jsou 8,5 x 16,7 m, hloubka 110-140 cm). Mohou se zde učit plavat malé děti, když je hloubka vnitřního bazénu 110 – 140 cm? (2) Je, lidově řečeno, „guláš“ v částce kolik má projekt vůbec stát – jednu dobu radnice udávala rozpočtované náklady 122 mil. bez DPH, ale s DPH je to téměř 150 mil. korun. Nyní oficiální materiály zastupitelstva pracují s částkou 210 mil. Nevím, zda je v této částce zařízení na dodávku tepla. (3) Projekt je bez dotace. Byl presentován bazén v Luhačovicích, kde byla dotace 83 mil, přičemž mají ročně 33 tis. lázeňský hostů, čehož nikdy nedosáhneme. (4) Součástí projektu je zbourání kuželny. Už je demoliční výměr, ale neprošel odsouhlasením v městě, což vzbuzuje mezi mnohými v Zubří pohoršení! (5) Domov pro seniory má být u koupaliště a u fotbalového hřiště – zaznamenal jsem pochybnosti o vhodnosti této lokality.
  Dle mého názoru, nebylo na tyto otázky řádně reagováno. Projekt je již dotažen do stavebního povolení, ale výše uvedené záležitosti mi přijdou natolik závažné, že měly být vyjasněny už dávno. Vyvolává to tedy ve mně otázky. Došlo k řádnému seznámení zastupitelstva a občanů s projektem? Proběhla řádná oponentura tohoto projektu orgány města – zde se připojuji k výtce opozice. A co je nejvíc ALARMUJÍCÍ, byla během přípravy projektu vůbec někým položena ta úplně základní otázka: „Chce Zubří právě takový areál?“ Troufám si tvrdit, že je zcela zásadní, aby u tak velkého projektu a pro tak malou obec tato diskuse proběhla.
  Příspěvky občanů na těchto zastupitelstvech svědčily o tom, že není podpora občanů a i některých zastupitelů. Proto podala na Zelený čtvrtek opozice návrh, ať se zjistí vůle občanů v referendu. Tento návrh neprošel, a je nutno si všimnout jak. Pro návrh se vyslovila opozice a jeden člen koalice a ostatní se hlasování ZDRŽELI. Tedy vzkaz občanům – nás nezajímá, co si myslíte a jestli to vůbec chcete. Podotýkám, že je to už podruhé, kdy nám občanům vedení města dalo najevo, že nám nebudou naslouchat. Poprvé to bylo odmítnutím petice za rekonstrukci koupaliště dle původního projektu. Výsledkem je, že opozice začala sbírat podpisy občanů pro referendum. Podpisy jsou sbírány a během té doby se na „www.zubřan.cz“ objevuje, že město je pro to, aby se referendum uspořádalo – po ignorování petice a žádosti o referendum na Zelený čtvrtek – další salto mortale v postojích radnice.
  A tady bychom už měli jako voliči a daňoví poplatníci zbystřit. Rozhodovat o tak velkém projektu bez variant a bez oponentury není moudré. Mělo by nám vadit toto jednání a tento způsob rozhodování. Jedná se o velké částky. Projekt svou nákladností předurčuje priority města na mnoho let dopředu – nic dalšího rozvojového se nejspíš neudělá. Nebudou žádné rezervy. Není sjednán širší souhlas veřejnosti a zastupitelů. Takto nejedná řádný hospodář. Občané, zajímejte se! Položte otázky: Je tento projekt řádně připraven? Vy, kteří jste pro něho zvedli ruku, seznámili jste se důkladně s tím, o čem rozhodujete? Chce vůbec Zubří tento areál v této podobě a za tak velkých nákladů? Má Zubří na to? Není to zbytečně velké sousto?

  Karel Šíra.

  • Jan Ondřej dne

   Stejně jako řada jiných spoluobčanů kteří se v minulosti aktivně účastnili veřejného života v obci, snažím se i já nadále zajímat o to co se v obci děje a pochopitelně i reagovat případnými podněty či připomínkami.
   Nejsem nadšený ze současného názorového rozdělení zastupitelstva, protože to rozvoji obce neprospívá, rozděluje to i celou občanskou veřejnost a může to vést až k znechucení či rezignaci na veřejné správě.
   Chápu nesmiřitelnost stanovisek k některým názorově rozdílným problémům, jako jsou třeba priority rozpočtu a podobně,ale nedovedu pochopit, proč rada města nehledá cesty ke kompromisu a případné společné dohodě k totožnému tématu jako je referendum k výstavbě multifunkčního areálu, což přinese řadu nejistot a situaci rozhodně neuklidní.
   Jednání a realizační kroky vedení obce navíc připomínají tak trochu ” chytrou horákyni” ze známé pohádky Boženy Němcové. Na jedné straně byla projevena vehementní snaha vyhlásit vlastní referendum, na druhé straně je upřímnost této snahy zpochybněna absencí konkretního veřejného vyzvání k co nejširší účasti voličů, přestože termín konání je již za dveřmi. Vyvolává to dojem, že vedení města dává sice příležitost veřejnosti k vyjádření názoru, ale asi si nepřeje co nejširší účast a doufá v možnost prohlásit referendum za neplatné pro nízkou účast voličů, nebo se snad mýlím? Je všeobecně známo (nejen o Zubří), že nestačí důležité informace pouze zveřejnit na úřední desce a dálkovým přístupem na internetu, pokud chci vážně oslovit co nejširší veřejnost. V opačném případě lze očekávat, že se zopakuje stejná chyba, která se stala při představování studie multifunkčního areálu v létě 2015, kdy se o tom veřejnost, až na několik výjímek, nedozvěděla a tam nastal celý tento problém.
   Já osobně jsem si již přizpůsobil a vyhledávám potřebné informace kde se dá, třeba i na internetu pokud to jde nebo přímo dotazem na úřadě. Velmi příznivě hodnotím možnost reagovat diskusí na tomto informačním portálu, který tak nahražuje absenci podobné rubriky na stránkách města. Oceňuji dosavadní věcnou argumentaci diskutujících a zejména slušné a kultivované vyjadřování. Rád bych jim za to poděkoval a vyslovil přání, aby v tomto duchu probíhala diskuse i nadále. Jen tak může plnit svůj účel co nejdéle.
   S mnohými názory diskutujících se ztotožňuji, s některými bych mohl polemizovat nebo je doplnil. Zejména bych nesouhlasil s paní, která nemá ráda finanční přebytek hospodaření minulých let, zejména když je veden na zvláštním účtě, Už v průběhu devadesátých let uvažovala vláda o zavedení povinnosti obcí vytvoření tzv. fondu rezerv jako mimorozpočtového nástroje pro krytí případných výkyvů ve finančním hospodaření. Zatímco v naší republice nebyl návrh akceptován, na Slovensku je realizován a proto tam tolik obcí není předluženo jako u nás. Tento fond, i když není povinný, je žádoucí jako základ pro budoucí potřebnou obnovu a rekonstrukci toho nejdůležitějšího majetku každé obce, jako jsou školy, vodovodní a kanalizační sítě, komunikace a podobně. Proto by základ tohoto fondu měly tvořit především odpisy, nájemné z pronajatého infrastrukturního majetku část tržeb z těžby dřeva, zkrátka vše co bude potřebné pro tzv. obnovu reprodukce. Na základě rozhodnutí zastupitelstva lze i z tohoto fondu přechodně čerpat k úhradě mimořádných výdajů ale vždy by mělo toto použití být podmíněno návratností. Použítí těchto rezervních prostředků na investice bez návratnosti, nebo dokonce na investici ztrátovou, se podobá praxi, kdy se lidé neuváženě zadlužují například jen proto, aby nakoupili vánoční dárky, aniž by uvážili, z čeho dluh splatí.

 25. Vlastislav Janků dne

  Tak tady máme další “nezávislé” stránky co se děje v Zubří.
  To, že rada města doporučila zastupitelstvu města vyhlásit referendum na své schůzi bylo vyvěšeno okázale a bleskovým způsobem.
  To, že bylo v Zubří na podpisových arších pro vyvolání referenda oficiálně potvrzeno 1330 podpisů tady v Zubří asi nikoho nezajímá ???
  Je dosti smutné, jak se v Zubří “objektivně” pracuje s informacema.
  Přeju všem, aby si sami udělali úsudek o práci pro naše město.
  S přáním brzkého setkání na 16.ZM dne 1.6.2017 v 15.00,muzeum Zubří(bývalý Diner)

  Pak se teda netvařme jako informační linka města Zubří.

  Vlastislav Janků

  • Martin dne

   Souhlas, pro jistotu se ještě zakážou komentáře aby to někdo neuvedl na pravou míru. Pokud by byly někde relevantní informace, dejte vědět. Tady se jich nedočkáme.

   • Dobrý den,

    Napište článek o tom co se děje, pošlete ho na info@zubran.cz a my ho rádi zveřejníme. Pokud bude článek zajímavý, tak ho i nasdílíme na facebookové stránce pro dosažení většího dosahu. Člověk se ve svém volném čase věnuje zdarma webu a někdo mu bude ještě diktovat, o čem jsme nenapsali.

    Co se týče komentářů, tak si může každý psát co se mu zachce. Od samého začátku Zubřana podléhají komentáře schvalování a má to konkrétní důvod. Buď může být diskuze bez registrace a bez schvalování a bude to tady zahlceno spamovacími roboty, kteří tu budou odesílat reklamu na viagru anebo mohou být schvalovány a diskuze se poté dá normálně číst. Další možnost by byla komentování pouze pro registrované uživatele. V tomto případě by se ale nikdo nezaregistroval a svůj názor vůbec nenapsal. Komentáře schvaluji primárně já a můžu upřímně říct, že třeba pod tímto článkem jsem nezamítl ani 1 komentář, protože všechny byly slušné a tak jsem úplně všechny komentáře schválil.

    Úplně nejlepší je, když někdo obviňuje druhé z podjatosti, a ani se pod svůj názor nepodepíše celým jménem.

    • Martin dne

     Buď píšete v komentáři OT nebo jste to nepochopil. Myslím, možnost napsat komentář ve článku o vypsání termínu referenda, kde jsou komentáře zakázány. Co se týká informací na tomto webu, tak nestranný web o této obci vypadá jinak. Buď zveřejňujte infornace z obou táborů, jak se vám snažil vysvětlit p. Janků, nebo tento web přejmenujte, vývěska je přece na stránkách města. Každý občan ať už je pro nebo proti, musí uznat, jak je otázka pro referendum směšně sestavena ve variantě “PRO”. Akorát zapomněli vepsat, že se ještě koupí kolotóóč…Pokud zde člověk nečte komentáře, tak si o situaci na “radnici” obrázek neudělá. Né každý má možnost běhat na zasedání. Kdo se jak vyjádřil, jak hlasoval v této věci. Kolik má již petice podpisů. Atd. To by bylo teprve objektivní.

     • Souhlasím s Martinem Pšenicou, vždy se snažíme zveřejnit všechny informace o ktere nás občané požadají. Nemáme s tím nejmenší problém. A ti kteří něco zveřejnit požadovali to ví.

 26. Vlastislav Janků dne

  Vážení spoluobčané,

  všechny Vás vyzývám, hodně silně zbystřete, co se kolem multifunkčního areálu děje.

  Všechny síly jsme vkládali do zdravého uvažování všech zastupitelů na posledním zasedání ZM dne 1.6.2017, kde mělo být schváleno vyhlášení referenda podle přípravného výboru, podpořeno 1333 platnými podpisy na petičních arších. Nestalo se tak a nám nezbývala než poslední možná pojistka a to je soud, kde jsme hned 2.června 2017 předali v Olomoci všechny podklady na přezkoumání dané situace. Co bude dál, to se rozhodne, ale co mě děsí, že jsme se 1.6.2017 od pana starosty dozvěděli, že došlo k přeprojektování budov Kodus a Lékařský dům tak, aby tvořil jeden celek, (propojení dveřmi) a to z důvodů, aby tyto stavby byly v souladu se stávajícím uzemním plánem, který tam nyní neumožňuje samostatnou bytovou zástavbu.
  V tom případě se domnívám, že ztrácíme možnost získání dotace 10 mil Kč, jelikož součástí tohoto projektu je komerční prostor, který neumožňuje dotaci získat, ale to je jen moje úvaha, co bude ve skutečnosti se nechám překvapit, jen mě zaráží, že nikdo neměl opět potřebu zastupitelstvo ani informovat.

  Je s podivem, kolik pochybností se nyní dostává na povrch a kolik vlastně město Zubří na tento 200 mil projekt získá finančních prostředků z dotací.

  Ekonomický odbor nás na posledním zasedání ZM ujistil,že se město Zubří s touto 200 mil investicí vypořádá s úvěrem né větším jak 27 mil Kč .

  Tak se opravdu “těšme” co bude dál.

  Já se domnívám, že situace v Zubří je kritická v tom smyslu, že jakékoli nynější rozhodnutí je zpochybnitelné, možná přímo neplatné, ale představitelé města se tváří, že je všechno v pořádku.

  Jsem opravdu zvědavý, kdyby soudy daly všem argumentům zapravdu, kdo tyto náklady bude platit.

  Domnívám se, že někteří zastupitelé města, ještě nyní nechápou jaké důsledky pro město a samozřejmě i pro ně osobně, může jejich rozhodnutí způsobit.

  Je mi z této situace velmi smutno a nechápu, jakou komunikaci tato vládnoucí politická garnitura ve svém funkčím období zvolila.
  Budu doufat, že se vše brzy vyřeší a to hlavně ke prospěchu nás všech, obyvatel města Zubří.

  Vlastislav Janků – zastupitel

 27. Ludmila Jaroňová dne

  Děkuji zastupitelům zvoleným za SNK ED, ODS a KDU-ČSL, kteří se snaží , na úkor svého osobního volna zajistit, aby se v Zubří uskutečnilo referendum s jednoduchou otázkou „Jste pro krytý bazén ve městě Zubří?“
  Je těžké ve zkratce zrekapitulovat, co všechno se již stalo, přesto se o to pokusím.
  Petice občanů proti výstavbě tohoto bazénu byla jasným signálem, že mnozí obyvatelé Zubří si krytý bazén nepřejí. Když však vedení města tuto iniciativu občanů ignorovalo, rozhodli se jmenovaní zastupitelé požádat o mimořádné zasedání zastupitelstva s jediným cílem, vyhlásit k této věci referendum, kde se mohou všichni občané, ať už jsou pro či proti, demokraticky vyjádřit. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi nákladnou investici s nemalými provozními náklady do budoucna, vnímám tento postup jako jediný spravedlivý.
  Mimořádné zasedání ZM se konalo 13.dubna 2017 a pro vyhlášení referenda hlasovali pouze Vlastislav Janků, Jana Hrstková,
  Josef Majer, Vladimír Krupa, Josef Svák, Vladislava Machová ,
  Jiří Krupa a Aleš Měrka.
  Starosta a všichni ostatní přítomní koaliční zastupitelé se hlasování zdrželi. Když tedy referendum vyhlášeno nebylo, vytvořil se přípravný výbor referenda občanů. Za několik dnů bylo posbíráno až nečekané množství 1500 podpisů občanů žádajících konání referenda s jednoznačnou otázkou „Jste pro krytý bazén
  ve městě Zubří?“
  Činnost, kterou následně začalo vedení města za podpory koaličních zastupitelů vytvářet k vyhlášení referenda s jinou, odlišnou otázkou, je pouhou manipulací s veřejností s cílem občanské referendum zmařit. Dne 11.května 2017 bylo svoláno další zasedání zastupitelstva, které však musel starosta ukončit, protože nebyl schválen program tohoto zasedání obsahující vyhlášení duplicitního referenda.
  V tu chvíli se zdálo, že bude obstrukcím konec a že se Zubří vyhne případnému soudnímu projednávání celé této záležitosti..
  Bohužel opak je pravdou. Starosta svolává nové zasedání ZM na 18. května 2017 a i přes upozornění, že nebyla dodržena zákonem stanovená lhůta před zasedáním, koaliční zastupitelé v jednání pokračují, občanské referendum ignorují a schvalují referendum s otázkou na výstavbu celého Multifunkční areálu, jenž zahrnuje nejen krytý bazén, ale i rekonstrukci koupaliště, lékařský a bytový dům.
  Připojuji se k názoru, že vedení města s koaličními zastupiteli vytváří tímto chaos při komunikaci se svými občany, přestože se opoziční zastupitelé snaží tomu zabránit.
  Psychologická podpora mnohých spoluobčanů, jak na zasedáních ZM, tak i na veřejnosti, je pro jejich úsilí velkým povzbuzením. Opozičním zastupitelům i přípravnému výboru referenda občanů za jejich neúnavnou snahu dobrat se v Zubří demokratického práva patří velké poděkování.
  Ludmila Jaroňová.

 28. Radmila Kolečková dne

  Proč nepůjdu hlasovat v zuberském referendu 17. června.

  Když si pan starosta se svými koaličními zastupiteli SAMI odhlasovali na neplatně svolaném zastupitelstvu dne 18.5.2017 konání místního referenda o jimi navržené otázce, tak ať si také SAMI jdou k tomuto referendu hlasovat. Nejsem ochotna jim dělat u hlasovací urny užitečného idiota. Naopak, jsem připravena projevit svou občanskou odpovědnost tím, že budu aktivně bojovat za to, aby nebyla zbourána kuželna za účelem výstavby multifunkčního areálu. A to, bude-li to potřeba, i projevy občanské neposlušnosti, např. vytvořením lidského řetězu kolem kuželny.
  Radmila Kolečková, Čertoryje 149

 29. Jan Ondřej dne

  Nejdříve málo informací,v této době zase hojnost, včetně několikastránkového tištěného speciálu. Jak se dalo očekávat, rozpory nadále trvají a řada občanů bude v tom mít zmatek. Nezbude, než se spolehnout na vlastní rozum.
  Já v tom mám jasno: pokud se týká termínu, nemám problém zúčastnit se jak tuto sobotu, tak i v případném novém termínu. Mé stanovisko se tím nemění. Stačí mi porovnat citované rozpočtové náklady, přičíst k nim bourací práce a vyvolané související investice jako parkoviště, dále hodnotu likvidovaných objektů na straně jedné a investicí získanou přidanou hodnotu oproti současnému stavu na straně druhé, mohu hned porovnat, že cena této investice je příliš vysoká a neúměrná.
  Škoda, že pan starosta neprojevil stejnou vstřícnost a pokoru, s jakou se obrací ve výzvě o podporu při hlasování už v době přípravy tohoto velkoprojektu a nevyzval tehdy k veřejné diskusi o jeho podobě. Participace odborné i laické veřejnosti by určitě vyřešila problémy, které jsou dneska předmětem sporů a výsledek by byl veřejností přijat s většinovou podporou. K podobnému názoru došel i pan Oplatek (viz květnové vydání ZN), škoda jen, že o tom nepřesvědčil své koaliční kolegy. Odvolávat se bez zpětné vazby pouze na důvěru voličů z voleb může být falešné, vždyť kdo z koaličních partnerů může potvrdit stejný výsledek v případě že by předložil voličům zmíněný velkoprojekt.ve volebním programu?
  Ať už dopadne celé referendum jakkoli, věřím, že získaná zkušenost přinese poučení i pro další generace zastupitelů a ti se už vyvarují podobným chybám, vyplývajícím z podcenění významu účasti občanů na správě věcí veřejných, což je základní podmínka přímé demokracie.

 30. Ivana Boráková dne

  Tak výsledek referenda je jasný. Z celkového počtu platných hlasovacích lístků 1328 je proti megaakci 53,8% voličů !!!! To se určitě starostovi líbit nebude a pro jistotu se tím ani chválit nebude v televizi Beskyd a jiných sdělovacích prostředcích jak to dělává jindy, kdy se potřebuje zviditelnit. Jsem zvědavá, když s “pokorou a prosbou o podpoření jeho navržených kroků” (jak píše v tisku k místnímu referendu) neuspěl, co bude dělat nyní ? Jakpak se z toho vylže ? I.Boráková

 31. Dobrý den,
  stále se divím, kolik v naší zemi žije naivních lidí.
  Stále si někdo myslí, že odhadovaná cena na začátku je i ta konečná.
  Myslím si, že nejen tady u nás v Zubří, ale kdekoli v naší republice,
  by Ti co porcují takzvaného medvěda, který se skládá i z našich daní, by měli pozdější rozdíl v odhadované a skutečné ceně doplatit ze svých peněz.
  Myslím si, že všichni ti co jsou pro tuto stavbu, by si třeba projektovali a plánovali stavbu svého domku s vědomím, že na konci bude o několik desítek, stovek tisíc korun dražší a museli by se u banky daleko víc zadlužit než počítali, ba co horšího, můžou přijít o svůj stálý příjem.
  Co nastane potom už všichni víme, viz. takzvaný Holubí dům,
  který naše město hyzdil několik let.
  Tak to totiž může dopadnout i s touto stavbou.

  Petr

Zanechat komentář