Načítám Akce

« All Akce

  • akce již proběhla.

ODPOLEDNE S DECHOVKOU

26.7.2014 @ 14.00 - 22.00

Zdarma

Po menší odmlce se do Zubří vrací oblíbená společenská akce pro všechny milovníky dechové hudby. V sobotu 26. 7. 2014 se od 14 hodin v nově vybudovaném klidovém centru (pod budovou „Petrohradu“) uskuteční ODPOLEDNE S DECHOVKOU. Jaroslav Mužík, kapelník místní dechové hudby ZUBŘANKA, tentokrát převezme i taktovku nad dramaturgií celé akce, kterou pořádá Odbor kultury a sportu Města Zubří. Celý program bude volně přístupný široké veřejnosti.

Program akce

V rámci programu, který odstartuje ve 14 hodin, se na jevišti vystřídají 4 hudební tělesa z Valašska, a sice:

  • Dechová hudba ZUBŘANKA (Zubří)
  • Blinklight swing orchestra Horní Bečva
  • Záhořané (Prostřední Bečva)
  • Lidečanka (Horní Lideč)

Představujeme účinkující

Dechová hudba Zubřanka

zubřanka

„Cesta, po které kráčí dechová hudba Zubřanka od svého vzniku 1908 celých 100 let, nebyla rovná ani dlážděná, a také okolí nebylo vždy příjemné, přesto žije, hraje, rozdává radost všem, kteří mají zájem si život zpříjemnit.“ Tak pan Vincenc Krupa, dlouholetý člen souboru, uvedl mimořádnou přílohu Zuberských novin, která vyšla v září roku 2008 u příležitosti oslav 100 let existence tohoto hudebního tělesa. Zubřanka je tak jedním z nejstarších dosud aktivních spolků v Zubří. Ačkoliv je její novodobé období spojené s rozpaky, všeobecnou recesí dechové hudby a v neposlední řadě i s citelnými ztrátami (úmrtí, zanechání činnosti některých muzikantů), Zubřanka žije, zkouší a vystupuje dále.

Do nového tisíciletí vstoupila dechová hudba Zubřanka s novým kapelníkem, Jaroslavem Mužíkem, který vede muzikanty dodnes.  V roce 2002 přišla Zubřanka s nápadem na uspořádání „Odpoledne s dechovkou pod Petrohradem“. Přehlídka se konala v den výročí, kdy opustil muzikantskou rodinu aranžér, skladatel a umělecký vedoucí Jindřich Dořičák st., jehož skladby hrály zúčastněné kapely. Odpoledne s dechovkou, kdy se mohli zuberští občané ve stínu lip oddávat radosti z dechové hudby, se stala tradiční a oblíbenou letní zábavou po několik následujících let. Až do roku 2007 se pak v Zubří setkávaly dechové hudby a swingové orchestry z regionu, ale také ze Slovenska nebo z jižní Moravy.

Zubřanka svým vystoupením již tradičně otevírá program Metlářského jarmarku a od roku 2006 podobně provází též jarmark vánoční. V rámci partnerské spolupráce vyrazili muzikanti v letech 2003 a 2008 reprezentovat své město do německého Rosdorfu a v letech 2004 a 2007 naopak hostili u nás rosdorfský soubor „Frisch Auf“.

 

Blinklight swing orchestra (Horní Bečva)

doplníme!

Záhořané (Prostřední Bečva)

zahořanééééééé nové

Dechová hudba Záhořané z Prostřední Bečvy vznikla v roce 2006. Od počátku je jejím kapelníkem Bohumil Růčka. Kapala má za sebou spoustu vystoupení v širokém okolí na různých koncertech, plesech, přehlídkách dechových hudeb, oslavách měst či obcí, svatbách a ostatních kulturních produkcích. Záhořany charakterizuje široký repertoárový záběr převážně z Jižní Moravy a Valašska. Dlouhodobý cíl této kapely se splnil tím, že si v červenci 2012 natočili své první CD „Chodníček na Radhošť“, letos k úspěšné prvotině přibylo druhé CD – „Valašsko rád ťa mám“.

Dechovka má momentálně 16 členů, kromě samotného kapelníka Bohumila Růčky zpívají Marie Růčková a Sabina Kretková.

Lidečanka (Horní Lideč)

Lidečanka

Dechová  hudba Lidečanka má počátky v roce 1920. V tomto roce se vrátil z USA lidečský rodák Josef Sekula. V Americe se ve volných chvílích věnoval hudbě a pořídil si baskřídlovku. Poté koupil hudební nástroje pro celou kapelu a začal učit hru na ně. Na podzim roku 1921 poprvé Lidečanka vystoupila jako devítičlenná kapela a zahrála na kateřinské hodové zábavě. Zakladatel Josef Sekula (nar.1893) byl prvním kapelníkem. Po něm následovalo dalších devět kapelníků. Nejdéle byl na tomto postu kapelník Jiří Buček. S kratšími přestávkami vedl kapelu více jak 20 let. Lidečanka navštívila ve svých valašských krojích Itálii, Polsko, Francii a další země.

Největšího úspěchu dnešní Lidečanka dosáhla v roce 1998 na moravském Polka festu, kde obsadila první místo.

První kazetu nahrála v roce 1994 s Fryštácků Javořinů. Dalších 6 kazet a CD nahrála v letech 1995-2011. Poslední CD ” Z Račného ” bylo natočeno k příležitosti 90. výročí dechové hudby v Lidečku.
Dechová hudba Lidečanka vám zahraje na festivalech, přehlídkách, tanečních zábavách, plesech, koncertech domácích i zahraničních, oslavách ale také na vánočních koncertech…..

Repertoár obsahuje skladby z Valašska,Slovácka i Čech.

Ve zkratce

Plné plíce pořádných chlapů od Lidče až po Zubří jsou připraveny rozdýchat své tuby, pozouny, saxofony, trubky, lesní rohy, klarinety, flétny a další dechové nástroje a bavit Vás muzikou celé odpoledne. Přijďte poslední červencovou sobotu na 14 hodin ocenit jejich um! Vstup je volný, pohoštění zajištěné, kryté posezení domluvené, zábava zaručená.

dechovka_na web

 

Podrobnosti

Datum:
26.7.2014
Čas:
14.00 - 22.00
Cena:
Zdarma
Rubrika Akce:
Štítky Akce:
, , , , , , ,

Pořadatel

Město Zubří
Webová stránka:
www.mesto-zubri.cz

Místo konání

Klidové centrum Zubří
Hlavní
Zubří, 756 54 Česká republika
+ Google Mapa
Webová stránka:
www.mesto-zubri.cz