Načítám Akce

« All Akce

  • akce již proběhla.

Křeslo pro hosta – JIŘÍ MÁRA, AUSTRÁLIE

12.12.2013 @ 17.30 - 19.30

Kč50

Austrálie

Australská projekce rodiny Márových vás často donutí vydechnout: „To snad není možný.“ Objeli celý kontinent kolem dokola a vydali se i do horoucího středu k posvátnému rudému monolitu Uluru. …. Prožijete společně s nimi příběh plný dobrodružství, napětí a radosti.

Není to poprvé ani naposled, kdy do Zubří zavítá rodina Márových. Jejich vyprávění o Austrálii se uskuteční tak trochu magického data, ve čtvrtek 12. 12. 2013 od 17:30 hodin ve velkém sále Klubu Zubří.

Přednášky Jiřího Máry a jeho rodiny patří k tomu nejzajímavějšímu a nejlepšímu, co náš cyklus „Křeslo pro hosta“ (dříve Akademie 3. věku) může nabídnout. S Márovými se vždy přeneseme prstem na mapě na místa, která se často zdají být nedostupná i nám. Oni je dobývají s vozíčkem a postiženým synem Jirkou. Jejich cesty jsou plné dobrodružství, poznávání a nezapomenutelných zážitků, stejně jako odhodlání, překonávání překážek a neutuchající naděje, že se to dá dokázat.

Takto svou přednášku o Austrálii prezentuje Jiří Mára: „Australská projekce rodiny Márových vás často donutí vydechnout: „To snad není možný.“  Objeli celý kontinent kolem dokola a vydali se i do horoucího středu k posvátnému rudému monolitu Uluru. Cestou nakrmili skákající krokodýly, šnorchlovali ve Velkém bariérovém útesu, házeli bumerangem nebo naslouchali hraní Aboridžinců na didžeridu. Žasli v poušti mezi tisícovkou skalních jehel Pinnacles, nadšeně krmili klokany z ruky a šplhali po žebříku kolem stromu do výšky 70 metrů. Prožijete společně s nimi příběh plný dobrodružství, napětí a radosti.“

Pan Mára se již několik let věnuje cestování s handicapem, jak nazývá putování po světě společně se svým synem Jirkou . V roce 2010 převzal Jiří Mára z rukou předsedy vlády České republiky čestné uznání za publicistiku. Ještě bych Vám ráda přiblížila mladého Jirku. Tento dvacetiletý hoch trpí od narození svalovou dystrofií, tedy ochabnutím svalstva. Je zcela odkázaný na celodenní péči rodičů. Ve škole byl vždy jeho nejoblíbenějším předmětem zeměpis. Po základní škole jeho snem bylo studium na střední škole cestovního ruchu. Tam ho však kvůli zdravotnímu stavu nepřijali. “Řekli nám, že součástí studia jsou i praxe v cizině, a to přece na vozíku nejde. I to byl pro nás impulz dokázat, že to jde,” řekl Jirkův otec, Jiří Mára starší. Před pěti lety se proto rozhodli cestovat sami. Začínali na Novém Zélandu, pak následovala jižní Amerika. Byli tam šest týdnů, věnovali se španělštině, cestovali po Ekvádoru a navštívili i Galapágy. Další zemí bylo Japonsko. Následně plánovanou výpravu do Afriky museli odložit. Jirku čekala náročná operace, při které mu lékaři vyztužili páteř 32 šrouby. Márovi prý proto uskutečnili jen kratší cestu na Island a do Grónska. Najeli 8 500 kilometrů autem a 3 500 na lodi, 2 500 kilometrů urazili letadlem. “Grónsko je vlastně geograficky součástí severní Ameriky, takže přibyl další světadíl,” podotkl Mára starší. Do Afriky se nakonec podívali až letos. “Byli jsme v Jihoafrické republice, v Namibii, v Botswaně a v Zimbabwe,” vyjmenovává Jirka nejnovější přírůstky ve své sbírce navštívených zemí. Cesty po světě plánuje výhradně Jirka, rodiče mu do toho nemluví. “Stačí, když mu položíme ruku na počítačovou myš, pak už všechno zvládne,” popsal otec. Zážitky si ale nenechávají pro sebe, vydávají knihy a točí filmy. “Byla bych ráda, kdyby byl Jirka zdravý a tohle by nikdy nebylo. Na druhou stranu, jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré a nás to posunulo úplně někam jinam,” říká Jirkova maminka Alena Márová. “Na cestování vyděláváme prostřednictvím besed, které pořádáme v knihovnách nebo školách, z každé cesty vydáváme knížku,” říká Jirkův tatínek. Jejich první kniha se prodala v nákladu neuvěřitelných 8 000 kusů. Cestu Márových mapovala i Česká televize v pořadu Objektiv, a to hned v několika dílech. Dokonce je Jirka zapsán do české knihy rekordů jako první invalida, který projel všechny obydlené kontinenty.

Všechny knížky p. Máry jsou Vám samozřejmě k dispozici v knihovně.

 

zdroj: ČT24

Zdroj: Facebook Jiřího Máry

Podrobnosti

Datum:
12.12.2013
Čas:
17.30 - 19.30
Cena:
Kč50
Rubriky Akce:
,
Štítky Akce:
, , , , , ,

Pořadatel

Knihovna Zubří
Telefon:
571 658 371
Webová stránka:
http://knihovna.zubran.cz/

Místo konání

Klub Zubří
Hamerská 10, 756 54
Zubří, 756 54
+ Google Mapa
Telefon:
571 659 447