Nečekaný úspěch házenkářů Zlínského kraje na letní olympiádě v Plzni

0

Ve dnech 14. – 19. 6. 2015 se konaly Hry VII. letní olympiády dětí a mládeže ČR, které hostil Plzeňský kraj. Plzeň se stala na šest dnů domovem pro několik stovek sportovců z jednotlivých krajů ČR, kteří mezi sebou soutěžili v celkem 24 sportovních odvětvích. Také Zlínský kraj měl na olympiádě své zástupce v téměř všech těchto sportovních odvětvích.

Mezi sporty byly také kolektivní míčové sporty a mezi nimi házená chlapců ročníku narození 2000 a 2001 (starší žáci). Družstvo chlapců vybírali z klubů Zlínského kraje a vedli trenéři Josef Mazač a Miloslav Janošek. V konečné nominaci se objevili hráči Zubří (Mizera Šimon, Mizera Bohdan, Palát Dušan, Koleček Josef, Cáb Jakub, Krupa Jakub, Křiva Lukáš, Mikulenka David), Zlína (Lefan David, Fabík Vlastimil, Zábojník Daniel) , Vsetína (Ištvánech Dominik, Čablík Filip), Uherského Hradiště (Novák Filip) a Rožnova pod Radhoštěm (Tomáš Koleček, který kvůli zranění neodcestoval).

Příprava družstva a samotná nominace probíhala od září 2014. Hráči se sehrávali na celkem šesti kempech, jednom zahraničním turnaji a jednom vícedenním mezinárodním turnaji. Tvrdá příprava odhalila pozitivní stránky družstva, ale také jeho slabiny, které bylo zapotřebí odstranit až přímo při utkáních v dějišti olympiády.

Konkurence dvanácti zbylých krajů ČR byla kvalitní a žádná ze dvou základních skupin na olympiádě nebyla jednoduchá. Postupová politika byla jasná. Kdo chce bojovat o medaile, musí skončit ve skupině do třetího místa. První utkání s výběrem Hlavního města Prahy mělo nečekaný průběh prvního poločasu, kde soupeř dokázal vstřelit pouze jedinou branku (7:1) a hala aplaudovala skvělému výkonu Šimona Mizery v bráně. Druhý poločas tak dohrál výběr Zlínského kraje v poklidu do konečného stavu 15:9. Skvělý výkon proti silnému soupeři asi družstvo trochu ukolébal a druhé utkání proti Vysočině proběhlo ve zcela opačném duchu. Soupeř, který preferoval pomalou „chodící“ házenou, využil každé zbrklosti a od počátku si nenechal diktovat jinou než svou hru. Neproměněné šance tak rozhodly o porážce 11:14. Další den čekal na naše družstvo domácí favorit turnaje Plzeňský kraj. Zlínský výběr se svými trenéry po taktické stránce změnili pozitivně svůj herní projev a v prvním poločase drželi s favoritem krok (5:5). Na celkové vítězství to ale nestačilo. Střelecky disponovaná levoruká spojka Plzně, která se prosadila osmkrát, rozhodla o porážce (9:13). Turnajová situace družstva byla již kritická. Další porážka by znamenala konec medailových šancí. Zbývala ještě dvě utkání ve skupině. První bylo proti Jihomoravskému kraji. Družstvo se semklo a po bojovném výkonu dokráčelo k vítězství 19:15, o kterém rozhodlo až posledních pět minut (poločas 10:10). Další turnajový den čekal na Zlínský výběr nevyzpytatelný Jihomoravský kraj. Všichni hráči přistoupili k utkání zodpovědně a ukázali zlepšující se výkonnost. Vítězství 23:14 ale nedávalo jistotu postupu ze třetího místa ve skupině. Rozhodující byl výsledek mezi Plzeňským krajem a Prahou, která nesměla bodovat. Těsné vítězství Plzně o jednu branku rozhodlo o tom, že Zlínský kraj obsadil v tabulce základní skupiny konečné třetí místo a o postup do semifinále se měl utkat s Olomouckým krajem. Ten byl druhý ve vedlejší skupině a prezentoval se vyspělou kombinační házenou. V druhé polovině druhého poločasu byl stav 7:7, ale poté již rozhodla „valašská“ bojovnost o konečném vítězství 13:9. Na vyřazení kamarádů spolubydlících z olomouckého kraje bylo nutné ale brzy zapomenout, protože v semifinále nás čekal opět zatím neporažený Plzeňský kraj. Družstvo se poučilo z prvního utkání a opět postavilo taktiku na spolupráci kvalitní obrany s vynikajícím brankářem. Tentokrát se v prvním poločase podařilo eliminovat nejlepšího střelce soupeře (7:4). Obraz hry se nezměnil ani v druhém poločase a domácí svázáni zodpovědností před svým publikem se neprosadili (12:8). Naši kluci ze zlínského výběru tak slavili postup do finále a s nimi také fanoušci, kteří jejich utkání sledovali on-line na internetu a několik „skalních“ se dokonce vypravilo přes celou republiku fandit ve finálových bojích. Každé utkání v hale byli hoši navíc povzbuzování sportovci, z jiných sportovních odvětví, ze Zlínského kraje a dalšími svými příznivci. Atmosféra finále by se dala krájet a po finálovém utkání basketbalistů nastoupilo na palubovku plné sportovní haly družstvo házené Zlínského kraje proti neporaženému družstvu Moravskoslezského kraje. Ten ve všech svých utkáních poměrně jednoznačně zvítězil a byl proto favoritem. Naše družstvo tak nemělo ve finále co ztratit a vrhlo se do utkání od počátku s rozvahou, ale naplno. Zaskočený soupeř dokázal přes kvalitní zasunutou obranu vstřelit pouze tři branky v prvním poločase (6:3). Valaši, kteří se na známého soupeře připravili, věděli, že nesmí polevit. A opravdu nedovolili soupeř snížit rozdíl skóre ani v druhém poločase, ve kterém opět čaroval brankář Mizera. Zasloužené vítězství (14:11) tak dovedlo Zlínský výběr před vynikajícím publikem ke zlatým olympijským medailím. Nejlepším brankářem turnaje a nejlepším střelcem turnaje se stali navíc bratři Mizerové, brankář Šimon a pravá spojka Bohdan.

Poděkování patří nejen všem hráčům, trenérům družstva – Miloslavu Janoškovi a Josefu Mazáčovi, partnerům družstva – Gumárnám Zubří a. s., ZKSH a Zlínskému kraji, ale především trenérům a pracovníkům v klubech, kteří se podílí na celoroční přípravě hráčů. Každý z nich má svůj podíl na úspěchu házené Zlínského kraje.

Autor článku:  Miloslav Janošek

Sdílet.

About Author

Zanechat komentář