Změny v roce 2015

1

Od Nového roku nás opět čekají změny, o kterých byste měli vědět. Některé jsou příjemné, jiné naopak spoustu lidí naštvaly. Podívejte se na přehled třinácti nejdůležitějších novinek, které začnou platit od 1. ledna 2015.

1. Druhá snížená sazba DPH

Od 1. ledna se objeví nová sazba DPH. Kromě základní sazbě 21 % a snížené 15 %, přibude ještě druhá snížená 10 %. Do té budou patřit knihy, léky a nenahraditelná dětská výživa. Původně se plánovalo, že tam budou patřit i dětské pleny. Ale to by bylo v rozporu s pravidly Evropské unie, proto i příští rok se na pleny bude vztahovat základní jednadvacetiprocentní sazba daně.

2. Vyšší minimální mzda

Minimální mzda se od 1. ledna zvýší. V současné době je 8 500 korun, od Nového roku bude

9 200 korun za měsíc nebo 55 korun za hodinu.

 

3. Vyšší daňové slevy na děti

Příští rok se zvýší daňové slevy na druhé a další dítě. Letos je sleva na každé dítě 1 117 korun, příští rok bude na první stejné, na druhé 1 317 korun, na třetí a další 1 417 korun.

 

4. Daňové zvýhodnění u životního pojištění

Mění se podmínky životního pojištění. Pokud si i v dalších letech budete chtít toto daňové zvýhodnění uplatnit, musíte uzavřít dodatek ke smlouvě, ve kterém se zavážete, že nebudete provádět výběry vložených prostředků.

Když lidé od příštího roku ukončí smlouvu o životním pojištění dříve než jim bude 60 let, budou muset vrátit státu peníze, které na dani ušetřili za posledních 10 let.

 

5. Obnoví se sleva pro pracující důchodce

Vrací se znovu nárok na slevu na dani pro pracující důchodce. Ročně si budou moci odečíst 24 840 korun (2 070 korun měsíčně). Sleva je již možná zpětně rok 2013. Jsou tři možnosti. Dodatečné přiznání, požádat zaměstnavatele nebo si podat řádné přiznání. Řádné přiznání je možné podat až 3 roky zpětně.

 

6. Větší limit pro přivýdělek

Řada lidí si přivydělává samostatnou výdělečnou činností. Pro ty, kteří to mají jako vedlejší příjem, se příští rok zvýší limit, do něhož nemusí platit sociální pojištění. Ten bude pro rok 2015  –  63 865 korun ročního hrubého zisku.

 

7. Snížený paušál pro živnostníky

Živnostníci si příští rok budou moct odečíst méně. Místo 80 % nově budou moct uplatňovat pouze 60 % a jen do příjmu dva miliony korun. Rok 2014 se nemění, stále řemeslníci uplatní 80% výdajového paušálu.

 

8. Školkovné – hodně důležité !!!

Novinkou mezi daňovými slevami je využití úlevy za umístění dítěte ve školce. Tuto slevu si budete moci odečíst už za vyúčtování daní za letošní rok. Můžete si odečíst pouze školné, nikoliv výdaje na stravné či dopravu. Maximální výše je do výše minimální mzdy stanovené na začátku roku. Za rok 2014 si tak může jeden z rodičů snížit daně o 8 500 korun, v roce 2015 pak o 9 200 korun.

 

9. Končí poplatky u lékaře a v lékárnách

V příštím roce už nebudeme platit za návštěvu lékaře či za recept v lékárnách třicetikorunový poplatek. Jediná platba, kterou budeme stále platit, je poplatek 90 Kč za pohotovost.

 

10. Porodné pro více rodin

Na porodné bude mít příští rok nárok více rodin. Limit pro přiznání se zvýší na 2,7násobek životního minima. Porodné se nově pak bude vztahovat i na druhé dítě.

 

11. Registrační značky na přání

Od nového roku si budete moct pořídit značku na přání. Jedna tabulka vás vyjde na 5 tisíc korun, dohromady tedy za pár SPZ dáte 10 tisíc korun.

 

12. Vážné a nevážné závady

Od ledna můžete při silniční kontrole přijít o technické osvědčení svého vozu. Minimálně dočasně. Pokud totiž policisté na vašem autě zjistí vážné zásady, musíte do třiceti dní na STK. Jestliže to ale budou nebezpečné závady přijdete o technické osvědčení okamžitě!

 

13. Zjednoduší se převod vozidla

Když budete příští rok převádět vozidlo, bude to jednodušší. Od Nového roku totiž bude stačit přítomnost na úřadě jen prodávajícího nebo kupujícího, případně mohou zmocnit někoho třetího. Podle ministerstva dopravy by vše mělo zjednodušit administrativní zátěž úřadů.

 

Autor: domaci.eurozpravy.cz/

Pro více informací ohledně daní kontaktujte Moniku Pavlíčkovou

Sdílet.

About Author

1 komentář

Zanechat komentář