Načítám Akce

« All Akce

  • akce již proběhla.

Vánoční zpívání s Kunovjanem a Solání

30.11.2014 @ 18.00 - 19.30

Kč150

Vánoční koncert a povídání s muzikanty a zpěváky ze dvou krajů folklóru zaslíbených. Za Slovácko přijede 14ti členná muzika z Uherského Hradiště, za Valachy dobře známá CM Soláň s Hutiska Solance.

Vstupné: 150 Kč

CM Kunovjan

cmkunovjan_1_malý

Našim cílem je zpracování lidových písní klasickou formou „cimbálové muziky” s důrazem na zachování původních výrazových hudeckých znaků, ale i ve  formě  orchestrálního a stylizovanějšího zpracování, jenž obzvláště vynikne v plném obsazení desetičlenné kapely.

Jaroslav Zatloukal – housle, manager
Pavel Šupka – housle,viola, kontrabas
Radomír Schottl – housle, viola, sólo zpěv
Petr Pomajbík – housle, viola
Jaroslav  Cvek – housle
Petr Bukvald – klarinet, zobcové flétny
Petr Pijáček – kontrabas
Petr Hráček – klarinet, zobcové flétny
Jiří Eibensteiner – viola
Jaroslav Schottl – viola, zobcové flétny, umělecký vedoucí
Vítězslav Mach – cimbál, kontrabas
Kamila Machová – sólo zpěv
Marek Teimer – violoncello

CM Soláň

soláň malý

Monika Kovářová
Cimbalistka. Prapůvodně klavíristka, pak ale oddělila zrno od plev, naučila se na cimbál a tím to všechno začalo – založila cimbálovku Soláň. Od té doby vystřídala několik titulů, jako třeba vedoucí, umělecká vedoucí, organizační vedoucí, šéfová, prezidentka, náčelnica, apod., které prozrazují, že i přes křehce a mladě vypadající zevnějšek je mohutnou hybnou silou celého souboru, k čemuž využívá jak sílu osobnosti, tak i paží. Mimo to stíhá být matkou své dceři Barči, psát poezii, úpravy, rozpisy, maily i esemesky, kurňa.

 Myša Bařinová
Zpěvačka a houslistka, výjimečná tím, že zpívá jako žena a hraje jako chlap. Sice nevypadá, ale je jednou z těch, co pamatují úplné začátky cimbálovky. Svoji strmou uměleckou kariéru třikrát přerušila výchovou potomků, aby to nebylo tak moc do kopca. Živí se škrábáním vajec (kraslic), šitím krojů, vyšíváním bílou nití na bílé plátno (což se na první pohled zdá jakési ujeté, ale ve skutečnosti to nevypadá zle), prostě skrznaskrz typická valaška. To, že pochází ze západních Čech, jsme jí už odpustili.

 Hanka Bilová
Houslistka. Po relativně krátkém působení v cimbálovce Juráš přišla k nám. Provdala se za jistého motorkáře, dvakrát si odskočila na mateřskou a tak si v době soláňských akcí chápající a tolerantní manžel namísto větru ve vlasech užívá svých ratolestí.

 Petr Číp
Klarinetista, flétnista, píšťalkář a gajdoš. Dlouholetý, nenápadný, stabilní element muziky, takový slušný hoch. Dlouhá léta odolával svodům osob opačného pohlaví, ale stejně nakonec i on podlehl. Živí se výrobou hudebních nástrojů, do kterých se vzduch tlačí plícema, nebo nějakým jiným podobným měchem.

 Martin Bařina
Basista. Fyzicky druhý nejstarší člen muziky, jenž vyniká svým smyslem pro humor. Se svou ženou Myšou, o které říká, že ho zachránila, si postavili dřevěnicu v jedné obci blízko Rožnova, kde spokojeně žijí se svými dětmi. V této chaloupce probíhají mimo jiné zkoušky muziky a někdy dokonce i festivaly. Martinovo stylové afro, mocná basa petlachovka a typický hurónský smích ho činí nepřehlédnutelným členem muziky.

 Pavel, tata vole, Ptáček
Zpěvák, fyzicky nejstarší člen. Zejména hlasově výrazná persóna, která tím komplikuje život zvukařům. Tělesnou stavbou komplikuje život choreografům, protože jak pravil klasik: „Když si Pavel stoupne na pódium a roztáhne ruky, tak už tam není místa pro nikoho jiného”. Svou existencí komplikuje život ženám různých věkových kategorií a nejspíš i sobě. Má dva syny, kteří až tak komplikovaní nejsou, o jednom z nich bude ještě řeč. Sympatické na něm je, že nevypije, ani kdybys ho zabil.

 Pavel Ptáček mlaďoch
Houslista. Syn už zmíněného Pavla Ptáčka staršího, takže má několik promile folkloru v krvi (mimo jiné, teda občas). Nedávno se proslavil užitečným vynálezem chladícího media alkoholických nápojů. Pár let už dělá kronikáře souboru a dlužno říct, že se v této práci vyloženě našel (obzvláště některé fotoseriály jsou povedené). Zaznamenává stručně a výstižně téměř vše co se na souborových akcích stane, takže máme občas strach něco říct, aby nám to příští generace nevmetly do obličejíkú.

 Pavel Ptáček čelista
Violoncellista. Hrává s náma jako stálý host na důležitějších akcích a zájezdech. Sympaťák, skvělý muzikant. S Pavly Ptáčky, popsanými výše, má stejné jméno, ne předky. Jen pro zajímavost – má syna, jak jinak než Pavla, a nedávno se všichni tito čtyři Pavlové Ptáčkové sešli na jednom místě a tak jsme si mysleli, že by to šlo zapsat do Guinessovy knihy rekordů jako nejvyšší hustota Pavlů Ptáčků na metr krychlový.

 David Kulišťák
Primáš. Spolehlivý, tichý, nenápadný až plachý, ale jenom do chvíle než začne hrát na housle (mimochodem – máme zdokumentované, že jednou hrál i na cimbál). Služebně nejmladší člen muziky. Kromě Soláně primuje i polorodinnou hudeckou muziku Staré gatě. Z nějakých záhadných důvodů studuje ekonomii v Ostravě. Kdysi si donesl na akci učení, ale nyní už chápe, že je to kontraproduktivní a už to nedělá.

 Franta Prokop
Kontráš, poslední dobou se prosazuje i pěvecky. Hrává i v několika jiných, někdy více, někdy méně stabilních muzikách. Služebně druhý nejmladší člen. Je svobodný, čímž nás ženaté docela irituje, ale všeho dočasu. Studuje dřevo v Brně. Nebojí se pařeb ani trochu. Pařby se bojí jeho.

 Dalšími víceméně stálými hosty, které s námi můžete vidět jsou:

Darča Třeštíková – ta s náma hrála dlúho stabilně na kontry, teď sa ale věnuje víc studiu a občas pobývá v zahraničí, kam ju to prý zas táhne …
Liduška Vašková – dlouholetá spolupráce s touto zpěvačkou je pro nás vždy potěchou – navíc nám dělala většinu kreseb na obaly CD (vše se svým mužem Břeťou …)
Klára Blažková – vsetínská zpěvule, která s námi účinkuje na velkých koncertech.
Pavel Číp – výrobce lidových nástrojů a hráč na gajdy – hraje s námi v gajdošské sestavě.
Karel Petružela – výrazný valašský zpěvák a chovatel koní …

Podrobnosti

Datum:
30.11.2014
Čas:
18.00 - 19.30
Cena:
Kč150
Rubriky Akce:
,
Štítky Akce:
, , , , , , ,

Pořadatel

Město Zubří
Webová stránka:
www.mesto-zubri.cz

Místo konání

Klub Zubří
Hamerská 10, 756 54
Zubří, 756 54
+ Google Mapa
Telefon:
571 659 447