Načítám Akce

« All Akce

  • akce již proběhla.

Slezské divadlo Opava, Rodina je základ státu – pro předplatiele

3.10.2014 @ 18.00 - 20.00

 

Pátek 3. 10. 2014 od 18:00 hodin

Ray Cooney – RODINA JE ZÁKLAD STÁTU

Jméno Angličana Raymonda George Alfreda Cooneyho (1932) není žádnému divadelnímu fanouškovi neznámé. Cooney patří k nejhranějším dramatikům všech dob. Začínal jako komediální herec, což mu dalo lekci tradiční anglické komedie. Vlastní hry začal psát na začátku 60. let. V roce 1983 pak založil vlastní divadelní společnost (Theatre of Comedy).

Celkem sedmnáct jeho komedií se dočkalo uvedení na londýnském West Endu a jeho vůbec nejúspěšnější hra, Run For Your Wife (u nás známější pod názvem 1+1=3), se tam hrála nepřetržitě devět let. Podle této hry Cooney nově natočil i film, který právě letos v únoru vyrazil na plátna kin. Cooney je v divadle tvůrčí už neuvěřitelných 60 let a Britové si ho cení jako národní poklad. Za zásluhy v oblasti divadla mu byl udělen titul důstojníka Řádu britského impéria (OBE).

Cooney si vydobyl přezdívku „mistr frašky“ a zdá se, že opravdu zná recept na to, jak napsat skvělou „crazy“ komedii. Postavy svých her uvádí to do komplikovaných zápletek, které ve výstavbě příběhu znamenají řadu bláznivých nedorozumění, záměn identit postav a z toho plynoucích gagů. Jeho humor obsahuje často sexuální či politické narážky, ale nikdy nepřekračuje vkusnou míru. I proto je srozumitelný širokému okruhu diváků.

Na česká jeviště se Cooney dostává až v 90. letech a jeho popularita trvá. V Opavě byly dosud uvedeny dvě komedie: Dvouplošník v hotelu Westminster v režii Václava Klemense v roce 1999 a právě 1+1=3 v režii Karla Nováčka v roce 1995.

Rodina je základ státu je příběhem z lékařského prostředí. V nemocnici svatého Ondřeje mají perný den. Doktor Mortimore si na poslední chvíli opakuje důležitou přednášku pro kolegium neurologů, když ho nečekaně navštíví bývalá milenka, zdravotní sestra Jane s velkou novinou: mají spolu 18letého syna. A ten je pevně odhodlaný konečně poznat svého pravého otce. Na jedné straně sál plný doktorů v čele s netrpělivým šéfem a nic netušící manželkou a na druhé straně zuřivý a psychicky labilní nemanželský syn. Co teď? Všechno zapřít? Jak se jedna nevinná lež nabaluje na druhou, vzniká řetězec komických situací, který se utahuje jako smyčka kolem Mortimorova krku. Podaří se mu zachránit si čest i kariéru?

Poslední premiéra činoherního souboru v této sezóně se odehraje v neděli 19. května od 19 hodin.

Překlad: Břetislav Hodek
Scéna:
 Eva Brodská j. h.
Kostýmy: Gustav Skála j. h.
Dramaturgie: Alžběta Matoušková
Režie: Gustav Skála j. h.

Hrají:
Dr. David Mortimore: Martin Valouch
Dr. Mike Connolly: Michal Stalmach
Rosemary Mortimorová: Hana Vaňková
Dr. Hubert Bonney: Roman Slovák j. h.
Vrchní sestra: Ivana Lebedová
Sir Willoughby Drake: Drahomír Ožana j. h.
Jane Tateová: Kamila Srubková
Zdravotní sestra: Šárka Vykydalová
Leslie: Daniel Volný
Seržant: Jakub Stránský
Bill: Kostas Zerdaloglu
Matka: Ludmila Štědrá j. h.

Premiéra: 19. 5. 2013
Délka: 2 hod. 15 min. (1 přestávka)

 

Podrobnosti

Datum:
3.10.2014
Čas:
18.00 - 20.00

Pořadatel

Město Zubří – Kultura
Telefon:
571 659 447
Email:
kultura@mesto-zubri.cz
Webová stránka:
www.mesto-zubri.cz/kultura

Místo konání

Klub Zubří
Hamerská 10, 756 54
Zubří, 756 54
+ Google Mapa
Telefon:
571 659 447