Retro den Města Zubří 2015

1

 Autor videosestřihu: Jaromír Kulpa

Už když poprvé z úst Dany Pekarové v souvislosti se Dnem města Zubří v kanceláři Klubu padlo slovo RETRO, věděli jsme, že je to zásah do černého. V každém, kdo s námi myšlenky rozvíjel dál, to probouzelo řadu vzpomínek, jež vykouzlily úsměvy, zasněné pohledy i záchvaty smíchu. A výsledek? Je sobota 12. září 2015, areál Klidového centra je plný lidí oblečených ve stylu 60. – 80. let, na pódiu to klape jako hodinky a v duchu retro zaznívá swing, dechovka, folklór, bigbeat, folk i pop. Děti cvrnkají kuličky, skáčou panáka či gumu nebo skládají vlaštovky. V kempu rodiny staví stan z 80. let, opékají se špekáčky, hraje a zpívá se u táboráku a moderátor Marián Žárský to vše koření svým ostrovtipem. Atmosféra, která provází letošní Den města, tak vyráží dech i hudebním hostům – kultovní vizovické formaci Fleret a revivalu slavné ABBY (Abba Rock show live band). Děkujeme všem, kteří na naši hru přistoupili a udělali z letošního Dne města událost, na kterou se nezapomíná.

Co se dělo na pódiu?

Vše odstartoval Swing band Zubří Jindřicha Dořičáka už o půl druhé odpoledne. Areál se postupně zaplňoval. Mezi návštěvníky seděl i pan Oldřich Sedláček, který po Dni města do diskuse na portálu Zubřan.cz napsal mimo jiné: „Ta muzika, která mě vždy dostane, je swing a Dořičáci mě dostali.“ 
Po swingu přišel na řadu folklór, který v Zubří rozkvétá již 70 let, dlouhá léta pod hlavičkou souboruBeskyd. A koho jejich tance s metlami i bez nich nenechávají v klidu, může se těšit na listopadové oslavy souboru. Po Beskydu si na své přišli i milovníci pevných rytmů, líbivých melodií i lidové hudby v podání dechové hudby Zubřanka pod taktovkou Jarka Mužíka.
Krátká pauza na přestavbu scény a na pódiu se zjevuje zuberská bigbeatová legenda – Faraon. V tu chvíli už retro duch akce řádí v celé své parádě. Písně 60. let v podání pánů Dořičáků rozechvívají vzduch nad krásně zaplněným areálem Klidového centra.  Poté skupinka dětí v čele s Natálkou Ondřejovou z místní Základní školy připomene písní „Mně se líbí Bob“ nejen oblíbený Renčův snímek Rebelové.

V době, kdy na protější straně začíná plápolat táborák, přicházejí na pódium Elubic(i), kteří svým pro tento den skvěle vyladěným outfitem i výběrem písní připomenou atmosféru tradičních „kotlíkových“ festivalů typu Porty, strážnické Zahrady nebo Mohelnického dostavníku. Z rukou starosty před vystoupením dostávají ocenění města za skvělou reprezentaci Zubří na soutěži Moravia talent, kterou v tomto roce v kategorii skupin vyhráli. Ve stejném duchu a náladě na jejich vystoupení, u nějž si lidi vytleskali i přídavek, navazují jejich předchůdci. Ano, na pódium se po 11leté pauze (opomeneme-li jedno vystoupení před 3 lety) vrátila k velké radosti mnohých přihlížejících Syrová cibule.

Tím se však účinkování místních umělců pro tento rok ukončilo a pódium bylo propůjčeno milým hostům, kteří však příjemnou a retro atmosféru celého dne jen umocnili. Folk-rockové pecky vizovického Fleretu v mnoha případech zlidověly, a tak není divu, že kapela velmi brzy své publikum rozezpívala.
Co se muziky na hlavní scéně týká, závěr patřil revivalu ABBY. Vystoupení zlínské šestičlenné skupiny Abba Rock Show LIVE band začalo sice s mírným zpožděním, ale muzikantům a hlavně zpěvačkám to bylo brzy odpuštěno. Legendární hity rozdováděly návštěvníky akce napříč celým věkovým spektrem, kdy vše vyvrcholilo vpádem skupinky dětí na pódium, kde si to spolu s muzikanty mohly maximálně užívat.

Za to, že vše znělo, jak má a že nedocházelo navzdory „napěchovanému“ programu k časovým prodlevám, vděčíme fantastickému týmu techniků a zvukařů v čele s Kubou Václavínkem. Klobouk dolů před nimi. Z úst účinkujících byla slyšet jen chvála.


Retrohrátky

Určitě na to s úsměvem na rtu také vzpomínáte – skákání gumy, líté souboje při čáře s plnými kapsami céček, cvrnkání kuliček či skákání panáka. Díky spolupráci se spolky a organizacemi v Zubří si nejen tyto hry mohly vyzkoušet děti i v rámci Dne města. A kdo je vyzkoušel všechny, dostal za to poukázku na špekáček, který si pak mohl sám nad ohněm opéci v „retrokempu“.


 

Retrokempování

Doutnající táborák obklopený parádními dřevěnými lavičkami, klacky na opékání, vůně špekáčků, a dokonce i tábor s rodinným stanem z 80. let a s blížící se půlnocí i zpěv a tóny z kytar – to byl náš „retrokemp“. V rámci táboření byla pořadateli vyhlášena soutěž ve stavbě zmiňovaného stanu. Našlo se 5 odvážných týmů, které se tohoto nelehkého úkolu zhostily na výbornou. Nejrychlejšímu z nich se to podařilo za něco málo přes úctyhodných 7 minut. V retrokempu, v kterém se v noci sedělo kolem ohně ve třech řadách, pozvolna dozníval program celého dne, stejně jako uhasínaly plamínky ohně.


 

Soutěž o nejlepší retrokostým

Ani v těch nejrůžovějších snech jsme si nedokázali představit, že by se právě tato soutěž mohla setkat s tak velkým ohlasem. Dodnes si vybavujeme vaše neskutečné kostýmy a do posledního detailu vyladěné outfity. Děkuji vám za to, jak jste svými zevnějšky celou akci okořenili. Vše vyvrcholilo v přestávce vystoupení ABBY po deváté hodině večer. Porota v průběhu celého dne bedlivým okem zkoumala vaše zevnějšky a její jednotliví členové přidělovali zlaté růže jako vstupenku do finále.
Už jen účast ve finále soutěže o nejlepší retrokostým byla tou nejvyšší poctou, neb bylo vskutku z čeho vybírat. Finále se pak proměnilo v neskutečnou módní show, již slovem vyšperkoval moderátor a napětí mu dodávalo hlasování dobře naladěné poroty, v jejímž čele stál místostarosta města Stanislav Petružela. Tuto show nezkazil ani dočasný výpadek elektřiny, tma a ticho. Všichni na jevišti i dav pod jevištěm spustil sborově „Vysoký jalovec“, a než se dozpívalo, technici a zvukaři rychle odhalili záškodnický tah někoho z nepřejících, který rozpojil kabely.

Výsledky soutěže o nejlepší retrokostým (další výsledky na webu města)

 1. místo – Magda Balhárková (28 b.) – „maminka s kočárkem“
 2. místo – Monika Krčmářová (27 b.) – „spartakiádní dres – Poupata“
 3. místo – Miroslav Koleček (26 b.) – „květinové dítě“
 4. místo – Renata Měrková (25 b.)
 5. místo – Hana Kučerková (24 b.)
 6. místo – Martin Janošek (21 b.)
 7. místo – Natálie Maléřová (20 b.)
 8. místo – Jana Křivová (19 b.)

 

Kdo za tím vším stál?

Několikrát jsem to na různých místech zmínila a ráda to zopakuji. Počet spolků a organizací, který se letos do příprav Dne města zapojil, byl vskutku rekordní. Kromě těch, co svou činnost prezentovali přímo na jevišti a o nichž již zde byla řeč, se
o nasycení vašich bříšek a uhašení vaší žízně postarali:

 • Myslivecké sdružení,
 • Sbor dobrovolných hasičů,
 • kavárna Tip Café,
 • restaurace Duel,
 • paní Bařáková (valašské vdolky),
 • vinotéka u Brouka (burčák),
 • pan Hladký (trdelníky),
 • Boženka Mizerová a Robert Špunar (medovina).

Retrohrátky pro vás obstarali lidé z…

 • Mateřské školy Sídliště,
 • Mateřské školy Duha Staré Zubří,
 • Základní školy Zubří,
 • Sboru dobrovolných hasičů Zubří,
 • Modelářského klubu Zubří,
 • Českého červeného kříže 1 (dolní).

Retrokempování zajistili:

 • Sbor dobrovolných hasičů Staré Zubří (výroba laviček, péče o oheň),
 • Klub žen (servis při podávání špekáčků).

Další prezentaci spolkové činnosti jste mohli vidět:

 • ve stanu Sboru dobrovolných hasičů,
 • ve stánku Modelářského klubu,
 • na výstavních panelech a ve stánku s pracemi dětí ze ZŠ Zubří.

Běh okolo Soliska, který byl také zařazen do programu Dne města, zorganizoval Oddíl lyžování TJ Gumárny Zubří. V sobotu tak v dopoledních hodinách proběhl tradiční běžecký závod pro všechny věkové kategorie.

Za Odbor kultury a sportu Města Zubří děkuji všem spolkům a organizacím, které v letošním roce přidaly ruku k dílu a neskutečným způsobem celou akci zhodnotily. A snad ještě větší dík patří vám všem za tu fantastickou, uvolněnou a přátelskou atmosféru, která na Dni města panovala. Všichni účinkující byli nadšení z publika. Smekám před vámi pomyslný klobouk až k zemi. A kromě toho – všem vám to moc slušelo, a těm, co přišli oděni v duchu RETRO, úplně nejvíc! Děkuji vám všem!!!

Závěrem ráda poděkuji lidem z městského úřadu, kteří se na přípravách i dni podíleli. V prvé řadě se jedná o „Rychlou rotu“, která má s každou takovou velkou akcí hromadu mravenčí práce při stavění, úklidu a následné demontáži všech stanů, stánků, pivních setů apod. Děkuji správci městských lesů za spolupráci při shánění dřeva pro táborák, holkám z podatelny – Míši za péči o hosty z partnerských měst a Lucce za celodenní dozor nad „retrokempem“.
To nejlepší si jako vždy nechávám na konec. V rámci každé takové akce se můžu maximálně spolehnout na lidi z Odboru kultury a sportu – grafika Tomáše, sporťáka Pepu, holky z knihovny (Verču i Elišku), Lenku Petřekovou, dámy z kina (Miladu Vlkovou a Jiřinu Janoutovou), i „muzejnici“ Eriku Ondřejovou. Ale ten, kdo přišel s nápadem, v jakém duchu letos budeme celou akci pořádat, a významným způsobem ovlivnil dramaturgii celé akce a postaral se o většinu produkčních záležitostí, stál celou dobu opodál a hlídal hladký chod celé akce ze zákulisí. Největší dík tak patří mé kolegyni Daně Pekarové.

Lenka Přečková

 

 

Fotky ze dne města Zubří ke stažení ZDE

Autoři fotografií: Tomáš Indrák, Lenka Přečková, Stanislav Skýpala a Lenka Kulpová

Sdílet.

About Author

1 komentář

Zanechat komentář