V Zubří se poprvé po přednášce tleskalo ve stoje

9. ledna 2015 zažil zuberský Klub takovou malou premiéru. Snad poprvé se zde totiž tleskalo ve stoje po besedě. Hostem přednáškového cyklu Křeslo pro hosta byl amatérský ultramaratonec
v silniční cyklistice Svaťa Božák, který nám prostřednictvím vyprávění i promítání zprostředkoval své zážitky ze snad nejtěžšího cyklistického závodu světa „Race across America“. Přednáška se díky dlouhé diskusi po ukončení promítání protáhla přes 2 a ½ hodiny. Návštěvníci ani nedutali a v jejich pohledech se odrážel velký respekt.

Svatoslav Božák jako první Čech v třicetileté historii závodu zdolal 4 800 těžkých kilometrů napříč celou severní Amerikou v sedle, a jako třešinku na dortu ještě přidal fantastické 6. místo v cíli závodu. Se svým sedmičlenným doprovodným týmem přejel 12 států USA se startem V Oceanside ve slunné Kalifornii  a cílem v Anapollis v Marylandu. Projížděl pouští v teplotách nad 50 ⁰C, Skalistými horami s nejvyšší dosaženou nadmořskou výškou 3309 m.n.m. nebo zdolával nekonečné roviny v protivětru v Kansasu. V průměru spal zhruba 3 hodiny denně. To vše dohromady mu trvalo 10 dní, 15 hodin a 41 minut.

Zážitek nemusí být nutně pozitivní, hlavně když je intenzivní, říká se. Žádné velké ovace, žádná velká radost, žádné velké zadostiučinění – jen únava, bolest, vyčerpání, stres. A přesto, stálo to za to, a když budou finance, vůle se znovu postavit na start je, a obrovská. Klobouk dolů!

V Křesle pro hosta tak opět usedla osobnost, která bez velké slávy doma dělá České republice dobré jméno v zahraničí. Bez nároku na odměnu, bez nároku na slávu – ve svém volném čase, za peníze vydobité od sponzorů a z rodinného rozpočtu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>