Dny města Zubří 2016

2
Dny města Zubří pátek 2016 – Autor Jaromír Kulpa

DNY MĚSTA ZUBŘÍ – PÁTEK

 

První zářijový víkend byl v Zubří událostmi doslova nabitý. V pátek se slavnostně otevřely nové prostory Knihovny Města Zubří v domu služeb v centru města. Poprvé v historii byl v rámci městských oslav připraven hned dvoudenní program. Prvně bylo k vidění i valašské „fitko“ pod otevřeným nebem, snad také poprvé v Zubří na venkovní akci zazněla  klasická muzika, a nejspíš také poprvé hrál kapelník Dechové hudby Zubřanka roli Červené Karkulky.Samotný úvod programu odstartoval v pátek již před 15 hodinou odpolední ilustrátor dětských knih Adolf Dudek. Kdo Ádu jen trochu zná, ví, že je nejen úžasným malířem, který pár tahy dokáže vystihnout v podstatě cokoliv, ale také obrovským showmanem. To dokázal i u nás v Zubří. Areál se pomaličku plnil a nadšených rozesmátých návštěvníků přibývalo. Smály se děti i dospělí, z nichž se mnozí dostali přímo na pódium. Jako Červenou Karkulku si Áda vybral kapelníka zuberské dechovky – Jarka Mužíka, který ukázal, že mu recese není cizí a s červeným čepečkem na hlavě neopakovatelnou fistulí odříkával známé fráze o babiččiných velkých očích a uších. Následná pohádka O koblížkovi zavedla děti, jejich rodiče i další zvědavé přihlížející úplně poprvé do nových prostor Knihovny města Zubří. Tam čekala nejen kmotra liška (šarmantní knihovnice Veronika), ale také starosta města Zubří Lubomír Vaculín, spousta koblížků a bohatý raut pro první návštěvníky nové knihovny.

Knihovna města Zubří poprvé otevřena veřejnosti

Nová Knihovna města Zubří okouzlí svým prostorem, barvami, vyvýšenou galerií, odpočinkovými zónami i kvalitou nabízených služeb, jež konečně dosahují standardů dnešních moderních knihoven. Nechybí atraktivní dětský koutek, řada počítačů, wi-fi připojení, ale také moderní přednášková místnost. Knihovnice v Zubří byly vždy šikovné, knižní fond se vždy v rámci možností obnovoval a modernizoval, ale nyní máme k dispozici prostor, který má ten nejlepší potenciál stát se komunitním centrem obce. Místem, kde se budou rádi setkávat děti z nedaleké Základní školy, studenti i další zvídaví návštěvníci. A věříme, že placku „ČTU“, kterou knihovna připravila jako dárek na přivítanou, bude s hrdostí nosit čím dál více občanů.

Páteční hudební pohlazení

Zatímco první návštěvníci obdivovali novou knihovnu, na pódiu se již chystala Dechová hudba Zubřanka, která přilákala do Klidového centra další návštěvníky. Celé odpoledne bylo připravené v pohodovém duchu. Zubřanku vystřídali multiinstrumentalisté Láďa Kokeš a Milan Cyrus, kteří si s houslemi, kytarou a harmonikou připravili hudební pouť časem. Zazněly staropražské písničky, Ježkovky, Včelka Mája, ale také hit Ewy Farné „Mám boky jako skříň“. Přes tuto až recesistickou skladbu písní ale nemohlo přihlížejícím uniknout muzikantské umění obou protagonistů. Klobouk dolů. V tu dobu již byl areál Klidového centra solidně zaplněn nedočkavými diváky TV Šlágr. Přijela totiž jejich oblíbená skupina – slovenský Black Band. Příjemné mužské i ženské vokály doprovázené nenáročnou melodickou muzikou jakoby přenášeli lidi do krajů neustálého slunce a pohody, kde všechny starosti v rytmu muziky odplavou někam do dáli. Jak se měnila muzika, měnilo se i publikum. S blížící se osmou večerní trochu omládlo. To totiž pódium opanovala místní folková formace Elubic, které to s každým přibývajícím rokem lépe hraje, lépe ladí i lépe zpívá.

Zubří jako malované

Po celé odpoledne byl v areálu Klidového centra připraven doprovodný program s podtitulem Zubří jako malované. Ve velkém stanu mohli děti i dospělí malovat s Ádou Dudkem  na velkoplošný výkres společný obraz, ale také plastové masky na obličej. Tato aktivita nahradila tradiční malování na obličej  a brzy si našla řadu obdivovatelů. Lidé si mohli vyzkoušet i originální, nový a ryze zuberský malířský směr – tzv. Metlismus. Malovalo se zuberskými metlami máčenými v barvě na velké plátno. Opodál mezi dětskými průlezkami stál další výtvarný stánek, kde se dětem i jejich rodičům věnoval pan Samuel Fojtů. Jeho hrátky s dřívky i malování na sklo zabavilo děti na dlouhé minuty. A nakonec se zde v rámci venkovní výstavky prezentovaly i obrázky dětí ZŠ Zubří, jež jsou jednoznačným důkazem, že se zde rodí lidé mimořádně nadaní, kreativní a šikovní.

Závěr patřil hard-rockové zuberské legendě

Koridor sliboval velkou show a tu také udělal. Hra světel a fantastický zvuk doprovázela jejich tradičně našlapanou, energií přesycenou dvouhodinovou nálož muziky. A kdo ji neviděl, bude mít možnost, neb celý tento počin byl nahráván a bude vydán na DVD.

Autor: LP

Dny města Zubří sobota 2016 – Autor Jaromír Kulpa

Dny města Zubří – sobota

 

Pomyslná brána času se letos otevřela potřetí. Poprvé se tak stalo v dubnu při představení nové expozice muzea Zubří, podruhé se do proudu času vrhly děti na červnovém dětském sportovním dni. Na prahu nového školního roku se brána času v Zubří otevřela také návštěvníkům letošních dní města. Časem se putovalo na pódiu prostřednictvím hudebního programu, ale také díky vyhlášení soutěže o nejlepší masku nebo hrám připraveným pro děti.Hudební procházka časemNelehkého úkolu zahájit sobotní program se ujal místní folklórní soubor Beskyd, jehož vystoupení si své příznivce v Zubří vždycky najde, a proto se místečka pod pódiem začala rychle plnit. Moderátor dne Lukáš Španihel zdůraznil, jak v posledních letech roste kvalita místní muziky a s tím ruku v ruce i taneční výkony. Po Beskydu se pódium otevřel trojici oblíbených zuberských „bigbeaťáků“ – skupině FARAON. Poté se na scéně ukázalo pro mnohé největší překvapení dne – uskupení BAROCK z Brna. Komorní orchestr Musici Boemi obohacený o elektrickou kytaru Adama  Malíka a bicí ukázal užaslým „zubřanům“ úchvatné propojení světa barokních velikánů s rockovou muzikou.  To už pomalinku v areálu nezůstalo místo volné a fronty u stánků s občerstvením se začaly prodlužovat, byť o jídlo ani o pití nebyla na akci nouze. Na následné vystoupení legendární Argemy již bylo zcela plno. Zpívalo se, tančilo se a v zadní části areálu plápolal oheň, kde bylo možné opékat špekáčky. Hit střídal hit a nadšené publikum si vynutilo několik přídavků.  Po osmé hodině večerní se pak dav lidí pod pódiem dočkal překvapení v podání místních divadelníků – SPONY. Mladí herci se nechali inspirovat tématem dne a v úžasných parodiích ukázali svou hudební pouť časem, která parodovala legendární hudební kousky české hudební scény od Karla Gotta přes Lunetic,  Daniela Nekonečného až po Ewu Farnou. Konec patřil rozdováděné kapele Děda Mládek Illegal band, která si svůj večer v Zubří užila se vším všudy a jejichž hity si s nimi zazpívaly stovky lidí.

Doprovodný program – od výstavy až po valašské fitko

V rámci doprovodného programu si mohli najít zábavu jak děti, tak dospělí. Velkým zpestřením začátku programu se stala prezentace sboru dobrovolných hasičů ze Zubří, kteří předvedli v historických kostýmech stříkačku z 30. let 20. století. Děti si mohli vyzkoušet, jak si hrály jejich předchůdci v průběhu jednotlivých kulturních epoch našich dějin. Tak mohly například v pravěku malovat uhlem na kámen, v novověku spolu s indiány střílet lukem a šípy nebo hrát lacrosse či ve středověku vyrábět šperky z hlíny – samotvrdnoucí hmoty.
Byla vyhlášena soutěž o nejlepší masku, v níž mezi dětmi zvítězily dvě krásné pravěké slečny a jeden šikovný Caesar. Kategorii dospělých opanovali manželé Vlkovi v překrásných barokních kostýmech.  Mezi kolektivy bodoval tým kavárny Tip-Café v námořnickém i zmiňovaní hasiči ve svých tradičních slavnostních úborech.
Místní fitness trenérky si pro návštěvníky připravily Valašské fitko plné náročných silových disciplín, ale také povídání o zdravé výživě. Zde také nutriční terapeutka Hana Holišová pokřtila svou novou kuchařku. Opodál paní Šárka Gazdová s dětmi malovala na odlitky ze sádry.
Letošní DNY MĚSTA žily od začátku do konce a snad každý si na nich našel to své.  Historicky asi největší návštěvnost i pozitivní ohlasy veřejnosti, které se k nám dostávají, nás naplňují velkou radostí, ale také závazkem pro roky příští. Věříme, že po létě za námi dorazíte i na akce do Klubu či Muzea. 

Den města Zubří 3.9.2016 – autor Ladislav Škrobák


 

Den města Zubří 2016 – Ukázka historické techniky – Hasiči Zubří


 

Zdroj fotek: FB 

Sdílet.

About Author

2 komentáře

 1. Oldřich Sedláček dne

  Byly to dva krásné dny.Vydařilo se počasí,vydařila se obě odpolene Dny města Zubří.
  V pátek – otevřena nová knihovna.Přímo bomba!Kdo má takovou knihovnu v okolí?Asi nikdo.A oslava i zahájení byly tomu přiměřené,stejně jako doprovodný program na bývalém hřišti házené,dnes Klidovém centru.
  V sobotu odpoledne další program,je třeba zdůraznil,že nabitý.Každý si mohl vybrat.Pro mne byli jedničkou hosté z Brna – Barock.Vyslovuji dík tomu,kdo je pozval.Byl jsem nadšen.Samozřejmě dík všem,kteří se na odpoledni podíleli.Stálo za to se na Den města vydat.

  • Jsme rádi, pane Sedláčku, že se Vám nová knihovna líbí. Přijďte se za námi zase někdy podívat, máme novou otevírací dobu.

   Pondělí 8:00 – 11:00 12:00 – 18:00
   Úterý 12:00 – 18:00
   Středa 12:00 – 18:00
   Pátek 8:00 – 11:00 12:00 – 18:00

   Zdraví knihovnice Veronika

Zanechat komentář