Načítám Akce

« All Akce

  • akce již proběhla.

Pozvánka na Světový den házené 19. června 2019

19.6.2019 @ 17.00 - 21.30

 

 

Už potřetí budou také v České republice házenkáři slavit svůj mezinárodní den. Po pražské Štvanici 2017 v rámci oslav 70 let házené v Československu a na brněnském výstavišti na Festivalu RE:PUBLIKA 1918-2018, mapujícím století úspěchů Československa, se oslavy Světového dne házené letos přenesou do Zubří. 

Světový den házené prosadila do kalendáře Mezinárodní federace házené – IHF. Stejně jako Mezinárodní olympijský den, který Mezinárodní olympijský výbor ustanovil roku 1948 na dřívější podnět obnovitele olympijských her Pierra de Coubertina, připadá na 23. června. „Jsem rád, že jsme se se zuberskými házenkáři na této akci domluvili. Zubří se stane prvním místem na světě, kde se na jednom místě v jednom čase se odehrají exhibiční zápasy ve třech variantách házené. V jedenáctkové házené neboli feldhandbalu na fotbalovém hřišti, národní čili české házené, kterou do Zubří jezdíval v padesátých letech hrávat i můj tatínek, a v olympijském handbalu,“ potvrdil zakladatel Národního házenkářského archivu Vladimír Salčák. Spoluorganizátor dvou předešlých Světových dnů házené v Praze a Brně představí ve středu 19. června v Zubří i obrazovou část úspěšné výstavy Století házené, z níž se návštěvníci oslavy dozvědí, že všechny tři větve házené v minulém století soupeřily o mezinárodní uznání. Až do roku 1934 vládla světu česká házená, potom dominovala jedenáctková, v době protektorátu se zápasy v české házené staly tajnými vlasteneckými slavnostmi. Až těsným hlasování o tom, že se na mnichovské olympiádě v roce 1972 bude hrát dnešní původně skandinávská házená a ne jedenáctky, se házenkáři definitivně dohodli. Přesto se česká házená hraje dodnes v téměř stovce klubů v ČR a stejně jako při vstupu na mezinárodní scénu na začátku padesátých let vychovává skvělé hráčky a hráče. Dříve to byli všechny mistryně světa 1957, mistři světa 1967, medailisté ze světových šampionátů a dnes třeba Pavel Horák z Dluhonic, Stanislav Kašpárek ze Žeravic. „I když je středa dnem nezvyklým, museli jsme s termínem oslavy spěchat, zuberští házenkáři končí tréninky a budou tvořit základy exhibičních celků,“ zve na házenkářskou událost Salčák.

Feldhandbalem na fotbalovém hřišti obstarají v 17 hodin symbolický start žáci, potom nastoupí v 17.20 hod. jedenáctky složené z hráčů Zubří a hostů. V národní házené se v ROBE aréně v 18 hod. předvedou výběry Slovácka (SK NH Veselí nad Moravou, Sokol Vracov a DDM Strážnice), Hané a Brna. V 18.45 hod. vyběhnou na palubovku ženské týmy složené z interligových hráček a legionářek. V 19.15 hod. odehrají exhibici muži. (es)

 

Podrobnosti

Datum:
19.6.2019
Čas:
17.00 - 21.30

Místo konání

HC ROBE ARENA – Sportovní hala
Hlavní 492,
Zubří, 75654
+ Google Mapa
Webová stránka:
http://www.hczubri.cz/