Načítám Akce

« All Akce

  • akce již proběhla.

Odpoledne s dechovkou

7.9.2018 @ 14.30 - 22.00

ZUBŘANKA SLAVÍ 110 LET, MŮŽETE SE TĚŠIT NA ODPOLEDNE S DECHOVKOU

Po letech se znovu v Zubří pod lipami rozezní dechová hudba. U příležitosti výročí 110 let DH Zubřanka pořádá tento spolek ODPOLEDNE S DECHOVKOU. Uskuteční se v pátek 7. září v Klidovém centru. První tóny zazní z pódia ve 14:30 hodin.

Po letech se znovu v Zubří pod lipami rozezní dechová hudba. U příležitosti výročí 110 let DH Zubřanka pořádá tento spolek ODPOLEDNE S DECHOVKOU. Uskuteční se v pátek 7. září v Klidovém centru. První tóny zazní z pódia ve 14:30 hodin. Na svědomí to budou mít muzikanti z Valašské Bystřice. Další hudební blok bude patřit Horňanům z Horní Bečvy. Pozdní odpoledne ozdobí naši oslavenci – Dechová hudba Zubřanka. Závěr večera obstarají krojovaní Žadovjáci, kteří v minulosti získali i Zlatou křídlovku. I proto vězte, že konec bude opravdovou třešinkou na dortu celého setkání příznivců dechové hudby pod lipami.

DH Bystřičanka

Dechová hudba Bystřičanka vznikla v roce 1935 ve Valašské Bystřici sloučením několika malých muzik, které působily již koncem 19. století. V době vzniku tuto kapelu založilo asi 20 členů. V 70. letech se počet členů ustálil na 15. V čele kapely se vystřídali 3 kapelníci.

Prvním byl varhaník zdejšího kostela pan František Volek, druhým pan Ferdinand Trčka a od roku 1978 doposud vede kapelu pan Stanislav Fusek, který také skládá písničky. Repertoár se skládá jak z klasických lidovek (Vacek, Poncar, Vejvoda), tak i písniček současných autorů (Kubeš, Žváček, Smišovský, Procházka aj.). DH Bystřičanka spolupracuje také s valašskými autory – Václavem Krutílkem, Bedřichem Čubou, J. Dořičákem.

Hraje především dechovkový repertoár – polky, valčíky, pochody, tanga, walz, ale i skladby swingového stylu apod.

DH HORŇANÉ

U dechové hudby z Horní Bečvy došlo v roce 2014 k několika změnám. Předně ke změně na postu uměleckého vedoucího – nově Jiří Blinka (Blinka za Blinku) a za druhé – muzikanti si zvolili staronový název kapely, a to…Horňané. Tento název používali jejich předchůdci, a proto se rozhodli pokračovat pod tímto názvem i v 21. století.

Vznik dechové hudby na Horní Bečvě se datuje k roku 1890. Dlouhodobě se snaží, aby dále hrávali a dělali radost nejen posluchačům z Horní Bečvy, ale i dál – na jih, sever, východ a západ… Proto se na ně můžeme těšit i u nás v Zubří.

DH ZUBŘANKA

Vznik dechové hudby v Zubří se datuje do roku 1908. Tehdy vznikl pod vedením kapelníka Šimurdy soubor složený z hudebníků ze Zubří a Zašové. Dnes, po 110 letech, pod taktovkou Jaroslava Mužíka  Dechová hudba Zubřanka stále rozdává radost na společenských akcích v Zubří, v jeho okolí, ale také například v německém Rosdorfu.

ŽADOVJÁCI

Již 60 let těší Žadovjáci posluchače tohoto žánru. V roce 1955 kapelu založil Vladimír Pantlík, nejdříve jako taneční orchestr. V roce 1971 převzal jeho funkci Antonín Krist a kapela hrála stále častěji i hudbu lidovou a vrcholu dosáhla roku 1978 ziskem Zlaté křídlovky v Českých Budějovicích. Kapelnickou taktovku převzal v roce 1985 Antonín Doupovec a vedl těleso do roku 1992. V tomto roce se žezla ujímá stávající kapelník a umělecký vedoucí Ladislav Svoboda. Za celou dobu působení se v kapele vystřídala celá řada muzikantů a zpěváků. Někteří z nich jsou členy našich nejlepších orchestrů jak vážné, tak i jazzové hudby. Do dnešního dne mají dva aktivní zakládající členy: Antonína Krista (baryton) a Miroslava Surku (křídlovka a zpěv).

 

zdroj: mesto-zubri.cz

Podrobnosti

Datum:
7.9.2018
Čas:
14.30 - 22.00
Rubriky Akce:
,
Štítky Akce:
,

Pořadatel

Město Zubří
Webová stránka:
www.mesto-zubri.cz

Místo konání

Klidové centrum Zubří
Hlavní
Zubří, 756 54 Česká republika
+ Google Mapa
Webová stránka:
www.mesto-zubri.cz